Natychmiastowa wykonalność wyroku
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku do sądu o nadanie wyrokowi, który zapadnie w I instancji rygoru natychmiastowej wykonalności.
Jeżeli zasądzone zostanie roszczenie pieniężne, wtedy też będzie można wszcząć postępowanie egzekucyjne nawet w sytuacji, gdy wyrok nie uprawomocni się.Pozwoli to powodowi odzyskać w szybki sposób pieniądze.
W zależności od wyroku sądu będzie można również uzyskać przedmiot umowy, gdyż rygor natychmiastowej wykonalności można nadać wszystkim wyrokom nadającym się do wykonania w egzekucji.
Zobacz również: Co to jest natychmiastowa wykonalność wyroku
Jak złożyć wniosek
Wniosek o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności musi być złożony przez samego zainteresowanego w sytuacji, gdy pozwany nie uznał roszczenia oraz gdy wyrok nie ma zaocznego charakteru.
Zgodnie z art. 333 ust. 3 Kodeksu postępowania cywilnego w takim wniosku powód będzie musiał wskazać na okoliczności, z których będzie wynikać, iż brak rygoru natychmiastowej wykonalności będzie go narażał na szkodę albo uniemożliwiał lub znacznie utrudniał wykonanie wyroku.
We wniosku powód może wykazywać, iż brak rygoru natychmiastowej wykonalności spowoduje opóźnienia w ukończeniu budowy i narazi go na straty.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Sąd może odmówić
Niestety złożenie wniosku nie oznacza, że wyrokowi zostanie nadany taki rygor. Jest to jedynie uprawnienie sądu i bynajmniej nie musi on uwzględnić żądań powoda. W danej sytuacji może on zażądać od powoda stosownego zabezpieczenia.
Zgodnie z art. 335 ust. 1 natychmiastowa wykonalność nie będzie orzeczona nawet za zabezpieczeniem, jeżeli wskutek wykonania wyroku mogłaby wyniknąć dla pozwanego niepowetowana szkoda.
Zobacz również serwis: W sądzie