Czy można wnieść apelację bez żądania uzasadnienia wyroku?
REKLAMA
REKLAMA
Procedura wnoszenia apelacji od wyroku sądu I instancji składa się z kilku kroków, które należy podjąć w określonym terminie. Aby móc poprawnie przygotować apelację trzeba wpierw dysponować uzasadnieniem wyroku I instancji, które sąd sporządzona na wniosek.
REKLAMA
Zgodnie z art. 328 Kodeksu postępowania cywilnego taki wniosek należy złożyć w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Jeżeli nie zmieścimy się w terminie wtedy też sąd odrzuci nasze żądanie i wyroku nie uzasadni.
Spóźniony wniosek
Zgodnie z art. 369 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.
Zobacz również serwis: W sądzie
Tym samym po upływie terminu tygodniowego, jaki przysługuje na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku, rozpoczyna swój bieg dwutygodniowy termin do wniesienia apelacji. Oznacza to, że czas na wniesienie apelacji ulega skróceniu.
W przypadku złożenia wniosku o uzasadnienie termin do wniesienia apelacji zaczyna bieg od dnia doręczenia stronie wyroku wraz z uzasadnieniem. Na samo sporządzenie uzasadnienia sąd ma dwa tygodnie. Termin ten może ulec wydłużeniu maksymalnie do trzydziestu dni.
Gdzie wnieść apelację
Sporządzoną apelację należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Co istotne nie należy czynić tego bezpośrednio do sądu, który będzie ją rozpatrywał. Apelację wnosi się bowiem za pośrednictwem sądu, który wydał skarżony wyrok. Zatem apelacja, która będzie rozstrzygana przez sąd okręgowy, powinna być wysłana na adres sądu rejonowego, w którym toczyła się sprawa.
Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat