Jak przebiega postępowanie grupowe?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Aby wytoczyć postępowanie grupowe potrzebne jest co najmniej 10 osób.
Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

O pozwie decydują poszkodowani

Postępowanie grupowe, które zaczęło funkcjonować od 19 lipca, jest dobrowolnym instrumentem dochodzenia roszczeń. Nie jest możliwe zastosowania go wbrew woli zainteresowanego podmiotu. Do jego wszczęcia potrzebne jest oświadczenie co najmniej 10 osób o przystąpieniu do grupy. Oprócz tego będą oni musieli wyłonić reprezentanta grupy, który w imieniu swoim ale także na ich rzecz wytoczy powództwo.

Stadia postępowania grupowego

Sama wola zainteresowanych, którzy chcą wnieść pozew zbiorowy nie wystarczy. Po wniesieniu pozwu o dopuszczalności postępowania grupowego będzie musiał zadecydować sąd, który orzeknie o tym na rozprawie.

Badając przesłanki dopuszczalności pozwu zbiorowego sąd odrzuci pozew (przy braku przesłanek) lub też wyda postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Zarówno na postanowienie o odrzuceniu, jaki i o rozpoznaniu sprawy przysługuje zażalenie.

Pozew zbiorowy jest objęty przymusem adwokacko - radcowskim. Powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Zobacz również: Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym

Wszczęcie postępowania

Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego (art. 11 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym).

Co istotne po publikacji ogłoszenia będzie możliwość przystąpienia do grupy dalszych osób, jednak musi to nastąpić w terminie wyznaczonym przez sąd. Przystąpienie takie będzie mogło nastąpić przez złożenie stosownego oświadczenia reprezentantowi grupy.

Termin przystąpienia do grupy będzie oznaczony w ogłoszeniu, które zostanie opublikowane w prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Przystąpienie po terminie będzie niedopuszczalne.

Cofnięcie pozwu lub rozstrzygnięcie

Sam przebieg postępowania grupowego nie będzie za bardzo różnił się od zwykłego trybu dochodzenia roszczeń. Członkowie grupy będą mieli możliwość zmiany reprezentanta lub też wycofania pozwu albo zawarcia ugody. Będzie się to jednak odbywać jeżeli taką wolę wyrazi większość.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Niedopuszczalne będzie jednak zastąpienie strony pozwanej przez inny podmiot.

Pozew zbiorowy został wytoczony przeciwko podmiotowi A. W trakcie sprawy okazało się że odpowiedzialność ponosi podmiot B. W postępowaniu grupowym nie ma jednak możliwości wezwania do udziału w sprawie podmiotu B oraz zwolnienia podmiotu A. W takim wypadku sąd będzie musiał oddalić powództwo.

Zasądzenie kwoty pieniężnej

Postępowanie zakończy się merytorycznym rozstrzygnięciem sądu. W sentencji wyroku wymienieni będą wszyscy członkowie grupy lub podgrupy.

Przy zasądzeniu kwoty pieniężnej sąd będzie musiał ponadto ustalić jaka kwota przypada każdemu z nich.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...