Jak wnieść apelację
REKLAMA
REKLAMA
Apelacja dla każdego
W każdej sprawie, która jest rozstrzygana w I instancji stronie przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia istoty sprawy. Wynika to z konstytucyjnej zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego. W przypadku wyroków zasada ta realizowana jest poprzez apelację.
REKLAMA
Procedura wniesienia apelacji składa się z kilku kroków, których trzeba dokonać w określonych terminach.
Nie wszystkie z nich są bezwzględnie wymagane, ale trzeba uważać. Jeżeli naruszymy choćby termin do wniesienia apelacji, to nie zostanie ona rozpatrzona.
O tym jednak, czy w danej sprawie będziemy wnosić apelację, czy też zażalenie decyduje rodzaj orzeczenia, którym sąd zakończył naszą sprawę. Często niekorzystnym rozstrzygnięciem w odczuciu strony może być odrzucenie pozwu z przyczyn braków formalnych, czy też umorzenie postępowania. Następuje to jednak w formie postanowienia, a zatem jest zaskarżalne zażaleniem, nie apelacją.
Wniosek o uzasadnienie
Po pierwsze, aby wnieść apelację należy najpierw wnieść do sądu pismo, zawierające wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go wraz z uzasadnieniem.
Zgodnie z art. 328 Kodeksu postępowania cywilnego taki wniosek należy złożyć w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Jeżeli nie zmieścimy się w terminie wtedy też sąd odrzuci nasze żądanie i wyroku nie uzasadni.
Samo uzasadnienie wyroku jest o tyle istotne, że w większości spraw jest niezbędne dla sporządzenia apelacji. Trzeba w niej bowiem wskazać zarzuty, jakie strona podnosi w stosunku do wyroku sądu I instancji, a często bez uzasadnienia poprawne sformułowanie zarzutu nie jest możliwe.
Niemniej jednak samo uzasadnienie jest niezbędne, by móc wnieść apelację.
Sporządzenie i wniesienie apelacji
Po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem można przystąpić do sporządzenia apelacji. Musi ona spełniać warunki pisma procesowego.
Zobacz również serwis: W sądzie
Oprócz tego konieczne będzie również wskazanie skarżonego wyroku oraz oznaczenie, czy jest on skarżony w całości, czy też w części.
Innym niezbędnym składnikiem apelacji będzie również przedstawienie zarzutów i ich uzasadnienie (w tym celu przyda nam się uzasadnienie skarżonego wyroku). Nie jest to jednak czynność która wymaga głębokiej wiedzy prawniczej. Zarzuty mogą być sformułowane w sposób ogólny, nie jest wymagane również przedstawienie ich w języku prawniczym. Nie trzeba również wskazywać konkretnych przepisów prawa, które naszym zdaniem zostały naruszone.
Zarzuty sformułowane w apelacji nie muszą być poparte wskazaniem przepisów prawa, które zdaniem skarżącego zostały naruszone. Mogą być one określone w sposób ogólny.
Oprócz tego apelacja powinna zawierać również inne składniki.
Zobacz również: Treść pisma procesowego
Gdzie wnieść apelację
Tak sporządzoną apelację należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Co istotne nie należy czynić tego bezpośrednio do sądu, który będzie ją rozpatrywał. Apelację wnosi się bowiem za pośrednictwem sądu, który wydał skarżony wyrok. Zatem apelacja, która będzie rozstrzygana przez sąd okręgowy, powinna być wysłana na adres sądu rejonowego, w którym toczyła się sprawa.
Apelacja powinna być wniesiona przykładowo do sądu okręgowego, za pośrednictwem sądu rejonowego.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat