Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu
REKLAMA
REKLAMA
Zawieszenie postępowania to czasowe wstrzymanie biegu postępowania sądowego z zamierzeniem jego późniejszego podjęcia. Następuje ono w określonych sytuacjach, jak np. śmierć strony, czy braku organu reprezentującego osobę prawną.
REKLAMA
Podjęcie postępowania
Zawieszenie postępowania jest zawsze jedynie tymczasowym stanem. W ostateczności kończy się zawsze albo umorzeniem postępowania albo jego podjęciem.
W odniesieniu do tego drugiego Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia podjęcie postępowania z urzędu oraz na wniosek. Zgodnie z art. 180 sąd postanawia podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia postępowania. W szczególności będzie tak w sytuacji, gdy zawieszenie postępowania nastąpiło:
- z powodu śmierci strony – wtedy też podjęcie postępowania nastąpi z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia kuratora spadku;
- z powodu utraty zdolności sądowej – postępowanie podejmuje się z chwilą ustalenia ogólnego następcy prawnego;
- w razie braku przedstawiciela ustawowego – z chwilą jego ustanowienia;
- gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie;
Niezawieszenie postępowania w przypadku śmierci strony może być przyczyną nieważności postępowania.
Podjęcie postępowania na wniosek
W zależności jednak od przyczyny zawieszenia podjęcie postępowania w niektórych sytuacjach będzie uzależnione od złożenia stosownego wniosku przez jedną ze stron. Będzie tak, gdy postępowanie z roszczenia wierzyciela spadkodawcy zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy, który jeszcze nie złożył oświadczenia o przyjęciu majątku.
Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe
Wtedy też postępowanie zostanie podjęte na wniosek, po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia.
Podobnie będzie w przypadku zawieszenia postępowania na wniosek stron lub też wskutek niestawiennictwa powoda. Jednakże w tym wypadku wniosek może być złożony dopiero po upływie 3 miesięcy od zawieszenia (art. 181 Kodeksu postępowania cywilnego).
Zobacz również serwis: Pozwy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat