Czy nazwa pisma procesowego ma znaczenie

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Złe oznaczenie nazwy pisma nie jest podstawą do jego zwrócenia stronie.
Skierowałem do sądu pozew, który jak się później okazało powinienem nazwać wnioskiem. Czy złe oznaczenie tytułu pisma może spowodować, że zostanie ono zwrócone stronie?

Nie. Złe oznaczenie rodzaju pisma nie stanowi braku formalnego. W sytuacji, gdy zamiast wniosku wniesiemy pozew sąd i tak je rozpatrzy. Wynika to z podstawowej zasady, iż pismo jest rozpatrywane zgodnie z treścią, a nie jego tytułem.

Treść pisma

Zgodnie z treścią art. 130 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego mylne oznaczenie pisma procesowego lub innego oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym.

Oznacza to, że nawet pisma zawierające niewielkie braki formalne (jak np. określenie pisma jako pozew, zamiast wniosek) będzie rozpoznane przez sąd, jeżeli mimo pewnych braków formalnych pozwalając na odczytanie rzeczywistych intencji strony i wywołanie właściwych skutków pisma procesowego.

Jan zamiast wniosku wniósł pozew o zasiedzenie nieruchomości.

Zobacz również serwis: Pozwy

Kiedy będzie brak formalny

Zwrotu pisma lub wezwania do uzupełnienia braków formalnych można za to się spodziewać w przypadku, gdy wystąpią inne uchybienia. Przykładowo za brak formalny będzie uznane pominięcie jednego z podstawowych elementów pisma procesowego, które są wymienione w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z treścią tego artykułu pismo procesowe powinno zawierać:

  • oznaczenie sądu do którego jest kierowane, jak również imię i nazwisko lub siedzibę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie rodzaju pisma;
  • osnowę oświadczenia lub wniosku wraz z przytoczeniem dowodów na potwierdzenie wskazanych okoliczności;
  • podpis strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników.

Oczywiście są to jedynie podstawowe wymagania, jakie musi spełnić każde pismo procesowe. W konkretnych przypadkach ustawa może również wskazywać inne wymagania.

W przypadku pozwu, zgodnie z art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego, oprócz elementów wymienionych wyżej, należy również wskazać dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. Oprócz tego wymagane jest również przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających roszczenie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

Zobacz również: Co zrobić z nakazem zapłaty

Na podstawie:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...