Zarzuty i sprzeciw- jako środki zaskarżenia
REKLAMA
REKLAMA
Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
REKLAMA
W sytuacji gdy nakaz zapłaty został wydany przeciwko dłużnikowi w postępowaniu nakazowym można wnieść w stosunku do niego zarzuty. Zarzuty należy wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty.
Kiedy sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym
Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym,
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
- zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Bez umieszczenia w pozwie wniosku o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym i o wydanie nakazu zapłaty sprawa wniesiona do sądu będzie rozpatrywana w takim rodzaju postępowania, jaki jest dla niej właściwy, tzn. w postępowaniu zwykłym lub odrębnym ewentualnie upominawczym.
Właściwość sądu
Pismo zawierające zarzuty wnoszone jest do sądu, który wydał nakaz zapłaty.
Wymagania formalne
W piśmie należy wskazać, czy zaskarżany jest nakaz w całości lub w części, przedstawiane są także zarzuty oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Należy pamiętać ,iż jeżeli pozew powód wniósł na urzędowym formularzu to zarzuty muszą być wniesione również na urzędowym formularzu.
Opłata sądowa
Opłata którą należy zapłacić od tego pisma procesowego wynosi trzy czwarte części opłaty stosunkowej, obliczonej od wartości przedmiotu sporu albo czwarta część opłaty stałej.
W sądzie
W przypadku gdy prawidłowo i w terminie zostały wniesione zarzuty przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi. Sąd odrzuca zarzuty, jeżeli nie może ich rozpatrywać z powodu upływu terminu do ich wniesienia, nieopłacenia zarzutów, niedopuszczalności zarzutów jako środka zaskarżenia, nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków pisma zawierającego zarzuty chociaż stron wnosząca była do tego wezwana. W odniesieniu do powyższej kwestii należy pamiętać że jeżeli będą zachodziły braki formalne w piśmie zawierającym zarzuty sąd wezwie stroną do ich uzupełnienia podając termin do dokonania powyższej czynności.
Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
Nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi może być wydany także w postępowaniu upominawczym., przy czym należy przede wszystkim pamiętać, że od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wnosi się sprzeciw a nie zarzuty jak to ma miejsce w postępowaniu nakazowym.
Kiedy sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.
Właściwość sądu
Pismo zawierające sprzeciw wnoszone jest do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Natomiast gdy nakaz zapłaty został wydany przez referendarza sądowego wnoszony jest do sądu, przed którym wytoczono powództwo.
Termin
Sprzeciw wnosi się w terminie 2 tygodni od doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty.
Wymogi formalne sprzeciwu
W piśmie powinno się wskazać, czy zaskarżany jest nakaz w całości czy w części, ponadto należy przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty muszą być zgłoszone przed wdaniem się w spór, oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu sprzeciw należy również wnieść z zachowaniem tej formy.
W razie gdy sprzeciw wniesiony został prawidłowo nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.
Opłata sądowa
Sprzeciw nie podlega opłacie sądowej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat