Od 1 lipca protokoły elektroniczne w postępowaniu cywilnym
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana została wprowadzona nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 29 kwietnia 2010 r. 27 maja 2010 r. ustawę podpisał Marszałek Sejmu. Wejdzie ona w życie 1 lipca 2010 r.
REKLAMA
Zgodnie z nowelą w postępowaniu cywilnym regułą będzie sporządzanie przez protokolanta z przebiegu posiedzenia protokołu za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk albo obraz i dźwięk. Oprócz tego nadal zachowane zostaną zasady protokołu pisemnego, który będzie spisywany przez protokolanta pod kierunkiem przewodniczącego.
Sam protokół elektroniczny będzie podpisywany przez protokolanta podpisem elektronicznym, gwarantującym rozpoznawalność osoby protokolanta oraz rozpoznawalność jakiejkolwiek późniejszej zmiany protokołu.
W odróżnieniu od pisemnego protokołu nie będzie również możliwe wnoszenie przez strony postępowania żądań o sprostowanie protokołu elektronicznego.
Rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalenia dźwięku albo obrazu i dźwięku zostaną ustalone przez ministra sprawiedliwości w stosownym rozporządzeniu.
Zobacz również serwis: Konsument w sądzie
Stopniowe wprowadzanie zmian
REKLAMA
Niemniej jednak zmiana przepisów będzie odczuwana stopniowo, jako że zaopatrzenie wszystkich sądów w urządzenia do sporządzania protokołu elektronicznego wymaga czasu oraz dodatkowych środków. Z tego też względu zgodnie z dodanym paragrafem do art. 157 jeżeli ze względów technicznych utrwalenie przebiegu posiedzenia nie będzie możliwe, wtedy też sporządzony zostanie wyłącznie protokół pisemny (art. 157 ust. 11).
Jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” niezbędny sprzęt, który pozwoli na sporządzanie protokołów elektronicznych ma być zainstalowany we wszystkich salach sądowych do 2012 r. Początkowo będzie on instalowany w sądach apelacyjnych i okręgowych. Całkowity koszt wyniesienie 250 mln zł.
Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat