Żądanie wznowienia postępowania
REKLAMA
REKLAMA
Wznowienie postępowania zmierza do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy, która została już prawomocnie osądzona. Skarga o wznowienie postępowania jest środkiem prawnym, pozostającym w dyspozycji podmiotów postępowania cywilnego, którego wniesienie otwiera drogę do orzekania przez sąd w sprawie, w której zapadło już wcześniej prawomocne rozstrzygnięcie.
REKLAMA
Przesłanki wznowienia
Skargę o wznowienie postępowania należy złożyć w przypadku kiedy, wyrok w sprawie został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, który następnie uchylono.
Przedmiotowa skarga przysługuje także gdy wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa. Można także żądać wznowienia postępowania gdy strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana lub pozbawiona możności działania.
Właściwość sądu
Do wznowienia postępowania właściwy jest sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie i właśnie do tego sądu należy wnieść skargę. Pamiętać należy, że wniesienie skargi o wznowienie nie tamuje wykonania zaskarżonego wyroku.
Termin
Skargę o wznowienie wnoszona jest w terminie trzymiesięcznym liczonym od dnia, w którym określona osoba dowiedziała się o podstawie wznowienia.
Pamiętać należy, że po upływie lat pięciu od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana.
Co powinna zawierać skarga?
W skardze o wznowienie powinno się zawrzeć oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.
Niedopuszczalność skargi
Skarga o wznowienie postępowania jest niedopuszczalna w postępowaniu w razie zaginięcia lub zniszczenia akt, postępowaniu zabezpieczającym oraz postępowaniu egzekucyjnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat