Pismo procesowe
Dany podmiot musi w tym celu wnieść pismo procesowe do sądu wskazujące przyczynę wezwania i stan sprawy. Pismo to doręcza się niezwłocznie osobie trzeciej, która może zgłosić swe przystąpienie do strony, jako interwenient uboczny.
Jednakże należy pamiętać, że decyzja o wstąpieniu osoby przypozwanej w charakterze interwenienta ubocznego należy wyłącznie do niej. Przypozwanie bowiem nie powoduje ani automatycznego objęcia tej osoby toczącym się już postępowaniem, ani nie zobowiązuje jej nawet do wypowiedzenia się w przedmiocie proponowanego wejścia do procesu.
Jej wejście do procesu odbywa się na ogólnych zasadach właściwych dla interwencji ubocznej.
W powyższym piśmie należy podać przyczynę wezwania. Ponadto we wnoszonym piśmie procesowym trzeba podać stan sprawy w sposób umożliwiający przypozywanemu zorientowanie się nie tylko w przedmiocie toczącego się postępowania, ale i jego przebiegu i stanie zaawansowania.
Właściwość sądu
Pismo wnoszone jest do sądu, w którym sprawa jest rozpatrywana.
Przedawnienie
Ważne jest, że przypozwanie nie przerywa biegu przedawnienia roszczeń regresowych.
Skutki rezygnacji z przystąpienia
Przypozwany nie może w stosunku do strony, do której przystąpił, podnieść zarzutu, że sprawa została rozstrzygnięta błędnie albo że strona ta prowadziła proces wadliwie, chyba że stan sprawy w chwili przystąpienia uniemożliwił mu korzystanie ze środków obrony albo że strona umyślnie lub przez niedbalstwo nie skorzystała ze środków, które nie były interwenientowi znane.
Przypozwany będzie mógł zgłosić zarzut błędnego rozstrzygnięcia procesu, do którego został wezwany, albo wadliwości jego prowadzenia tylko w takich przypadkach, w których mógłby te zarzuty zgłosić, gdyby był interwenientem ubocznym czyli wstąpiłby do procesu.