Postępowanie uproszczone wyszło naprzeciw wielu problemom wiążącym się ze stale rosnącym wpływem spraw do sądów i z przedłużaniem się okresu ich załatwiania. Należy ono do grupy tzw. postępowań odrębnych. Istotna jego cechą jest uprawnienie dochodzenia jednym pozwem tylko jednego roszczenia majątkowego. Połączenie dwóch roszczeń jest możliwe gdy wynikają one z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju.
Sąd właściwy
Postępowanie uproszczone może się toczyć w I instancji tylko przed sądem rejonowym, więc jeżeli sprawa przynależy do właściwości rzeczowej sądu okręgowego, wdrożenie postępowania uproszczonego nie jest dopuszczalne.
Jakie sprawy kwalifikują się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym
Pozew do sądu rejonowego jako sądu właściwego w I instancji można wnieść w ściśle oznaczonych sprawach.
Jeżeli roszczenie wynika z umowy, którego wartość nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, lub jeżeli przedmiotowe roszczenie wynika z rękojmi, gwarancji lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży bądź jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, wtedy można skorzystać z postępowania uproszczonego.
Ponadto jeżeli określona posiada roszczenie o zapłatę czynszu najmu, opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej może również skorzystać z postępowania uproszczonego bez względu na wartość przedmiotu sporu.
Forma
Pozew czy pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone są w postępowaniu uproszczonym na urzędowych formularzach.
Apelacja „w” postępowaniu uproszczonym
Apelację można oprzeć na zarzutach:
- naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
- naruszenia przepisów postępowania, jeżeli mogło ono mieć wpływ na wynik sprawy.
Apelacja podlega opłacie stałej w wysokości takiej jak opłata od pozwu.