Skarga na orzeczenie referendarza sądowego - kiedy przysługuje?
REKLAMA
REKLAMA
Stosunkowo szeroki zakres kompetencji referendarza sądowego zmusił ustawodawcę do systemowego unormowania skargi na orzeczenie referendarza. Skarga jest instrumentem kontroli orzeczeń referendarza przez niezawisły sąd.
REKLAMA
Kiedy przysługuje przedmiotowa skarga?
Skargę można złożyć na orzeczenie referendarza:
- co do istoty sprawy,
- orzeczenie kończące postępowanie,
- orzeczenie o zwrocie pozwu,
- odmowie odrzucenia pozwu,
- przekazaniu sprawy sądowi równorzędnemu lub niższemu,
- odmowie zwolnienia od kosztów sądowych,
- odmowie ustanowienia pełnomocnika z urzędu ,
- orzeczenie co do nadania klauzuli wykonalności;
Gdzie wnieść?
Skargę musisz wnieść do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie w terminie tygodniowym od dnia doręczenia postanowienia referendarza w przedmiotowej sprawie. Skargę na odmowę ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu wnosi się do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu rejonowego, w którym sprawa się toczy.
Opłata
Warunkiem koniecznym jest należyte opłacenie skargi. Nie podlega opłacie skarga na orzeczenie referendarza sądowego w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych lub odmowy ustanowienia adwokata lub radcy prawnego.
Skargę, która została wniesiona po upływie terminu lub nie została należycie opłacona, jest przez sąd odrzucana.
W sprawach z zakresu prawa pracy opłata od skargi na orzeczenie referendarza sądowego przysługuje tylko wówczas, gdy wartość przedmiotu sporu przewyższa 50.000 zł. Maksymalna opłata w tym wypadku wynosi 100 zł.
Kto może wnieść skargę?
Uprawnienie do wniesienia skargi przysługuje stronom i uczestnikom postępowania toczącego się przed referendarzem. W postępowaniu nieprocesowym skargę może wnieść jednak także ten zainteresowany, który nie był jego uczestnikiem.
Termin
Termin do wniesienia skargi wynosi tydzień i jest procesowym terminem ustawowym, który nie może być przez sędziego skrócony lub wydłużony.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat