Przesłanki zabezpieczenia: sąd może wydać postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia na wniosek strony lub uczestnika jeśli osoba ta uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Przez interes prawny należy rozumieć, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub utrudni osiągnięcie celu postępowania. Sposób zabezpieczenia powinien natomiast odpowiadać w takiej mierze sytuacji, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę, a obowiązanego nie obciążać ponad miarę. Zabezpieczenie nie może więc zmierzać do zaspokojenia roszczenia.
Zabezpieczenie udzielane jest na wniosek, a w wypadkach, w których postępowanie może być wszczęte z urzędu - także z urzędu. Żądanie udzielenia zabezpieczenia może być zawarte w odrębnym piśmie procesowym lub w pozwie albo wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego (jako wniosek dodatkowy). Jeśli wniosek o zabezpieczenie jest zgłoszony w pozwie - nie podlega osobnej opłacie. Zgłoszenie wniosku o zabezpieczenie w późniejszym czasie wiąże się ze stosowną opłatą sądową.
Zabezpieczenia udziela w drodze postanowienia sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Wnioski o udzielenie zabezpieczenia zgłoszone w toku postępowania rozpoznaje sąd tej instancji, w której postępowanie się toczy, z wyjątkiem wypadku, gdy sądem tym jest Sąd Najwyższy. Wtedy o zabezpieczeniu orzeka sąd pierwszej instancji.
Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych:
- zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
- obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;
- ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;
- obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;
- ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
- ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.
Zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych:
- unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;
- ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;
- zawiesić egzekucję lub postępowanie wykonawcze;
- uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi;
- nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.
Źródło: www.forum.prawnikow.pl