Dobrowolne poddanie się egzekucji
REKLAMA
REKLAMA
Instytucja ta wyraża się w tym, że dłużnik z góry wyraża zgodę na dochodzenie od niego ewentualnych należności, bez potrzeby wszczynania postępowania sądowego przez wierzyciela. Zgoda dłużnika staje się tytułem egzekucyjnym, co oznacza, że zastępuje wyrok lub nakaz zapłaty i wierzyciel nie musi wszczynać postępowania sądowego dla prowadzenia egzekucji z majątku dłużnika.
REKLAMA
Poddanie się dobrowolnej egzekucji wymaga oświadczenia dłużnika złożonego w formie aktu notarialnego
REKLAMA
Kodeks postępowania cywilnego przewiduje dwa rodzaje tytułów egzekucyjnych w formie aktu notarialnego. Pierwszy z nich to akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia innych rzeczy oznaczonych w akcie, wydania rzeczy – pod warunkiem, że termin wykonania zobowiązania jest wskazany w akcie notarialnym. Drugi to akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości określonej w akcie notarialnym (art. 777 § 1 kpc).
Oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji może być złożone także w odrębnym akcie notarialnym. Podkreślić jednak należy, że na podstawie oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego można egzekwować wyłącznie obowiązek opisany szczegółowo w akcie.
Jeśli dłużnik nie spłaca swojego długu, wówczas wierzyciel może wykorzystać akt notarialny zawierający dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika i wystąpić do komornika, aby ten wszczął egzekucję. Aby jednak wszczęcie egzekucji na podstawie przedmiotowego aktu było możliwe wierzyciel musi najpierw uzyskać dla niego klauzulę wykonalności.
Właściwym do nadania klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu jest sąd rejonowy w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania. Jeżeli w ten sposób właściwości nie da się ustalić – klauzulę nadaje sąd rejonowy, w okręgu którego egzekucja ma być prowadzona.
W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności sąd bada jedynie przesłanki formalne aktu notarialnego. Sąd bada więc czy spełniono wszystkie warunki opisane w art. 777 kpc.
Prowadzenie egzekucji na podstawie aktu notarialnego pozwala uniknąć, często długotrwałego postępowania sądowego przeciwko dłużnikowi. Jest to więc bardzo dobry sposób na szybkie wszczęcie egzekucji w przypadku, gdy dłużnik uchyla się od zapłaty należnego długu. Nie ma bowiem konieczności wszczynania procesu i uzyskania wyroku sądowego.
Źródło: www.forum.prawnikow.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat