Interwencja uboczna
REKLAMA
REKLAMA
Zasadniczo proces nie dotyczy bezpośrednio interwenienta ubocznego, bowiem nie odnosi się do żadnych jego praw własnych, lecz pośrednio interwenient broni własnej sytuacji prawnej, na którą może mieć wpływ sytuacja strony procesu.
REKLAMA
Co należy zrobić
Przystąpienie do sprawy w charakterze interwenienta wymaga zgłożenia pisma procesowego. Zgodnie z art. 77 § 1 kodeksu postępowania cywilnego interwenient uboczny powinien zgłosić swoje uczestnictwo w postępowaniu sądowym na piśmie, w którym poda, jaki ma interes prawny we wstąpieniu i do której ze stron przystępuje. Pismo to należy doręczyć obu stronom. Za moment przystąpienia interwenienta do sprawy przyjmuje się chwilę wniesienia takiego pisma procesowego do sądu.
Ocena sądu
REKLAMA
Złożenie takiego pisma nie oznacza jeszcze, że osoba taka przyłączy się do procesu w charakterze interwenienta. To bowiem sąd ocenia czy taka osoba ma faktycznie interes prawny, aby przyłączyć się do postępowania. Sąd ma bowiem obowiązek niedopuszczenia interwencji ubocznej z urzędu - jeśli brak interesu prawnego w sposób oczywisty wynika z samych twierdzeń zawartych w piśmie zgłaszającym interwencję (orzeczenie SN z dnia 15 kwietnia 1968r. I CR 33/68).
Można się nie zgodzić
Sprzeciwić się przyłączeniu się interwenienta może również każde ze stron procesu, zgłaszając tzw. opozycję (art. 78 § 1 kodeksu postępowania cywilnego). Należy to uczynić nie później niż przy rozpoczęciu najbliższej rozprawy. Sprzeciw może być zgłoszony w piśmie procesowym lub ustnie do protokołu na rozprawie. Zgłosić go może oprócz stron również inny interwenient uboczny, który już działa w sprawie oraz prokurator. Sąd oddali opozycję po przeprowadzeniu co do niej rozprawy, jeżeli interwenient uprawdopodobni, że ma interes prawny we wstąpieniu do sprawy.
Co może interwenient
Interwenient uboczny jest uprawniony do wszelkich czynności procesowych dopuszczalnych według stanu sprawy. Nie mogą one jednak pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił (art. 79 kodeksu postępowania cywilnego). Interwenientowi ubocznemu należy od chwili jego wstąpienia do sprawy doręczać, tak jak stronie, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach sądowych, jak też orzeczenia sądu.
Od interwencji ubocznej pobierana jest piąta część opłaty.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA