Forma uiszczania opłaty sądowej
REKLAMA
REKLAMA
Opłaty sądowe w sprawach cywilnych można uiścić w formie bezgotówkowej (przelewu) na rachunek właściwego sądu, albo w formie wpłaty gotówkowej, bezpośrednio w kasie sądu, lub w formie znaków opłaty sądowej.
REKLAMA
Jeżeli wniesiesz opłatę sądową na rachunek sądu, na dowodzie wpłaty należy wpisać numer (sygnaturę) sprawy, o ile został nadany.
Przelew również przez internet
W przypadku dołączenia do pisma dowodu wniesienia opłaty sądowej w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej (np. w razie przelewu dokonanego przez Internet), na wydruku tym zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę za wnoszone pismo.
Opłata maksymalna
Maksymalna wysokość opłaty sądowej, jaką można uiścić przy pomocy znaków opłaty sądowej, wynosi 1 500 zł.
Uiszczając opłatę znakami opłaty sądowej należy nakleić znak na piśmie podlegającym opłacie. Znaki należy naklejać na egzemplarzu przeznaczonym dla sądu.
Uiszczający opłatę na wezwanie sądu lub dodatkowo, może nakleić znaki opłaty sądowej na tym wezwaniu albo na kartce czystego papieru, podając numer sprawy oraz imię i nazwisko. Znaki można nakleić także na piśmie podlegającym opłacie, w sekretariacie właściwego wydziału sądu.
Numery rachunków sądów, można znaleźć pod adresem www.ms.gov.pl w zakładce: „Organizacja wymiaru sprawiedliwości-Sądy powszechne” , bądź na tablicy ogłoszeń w budynku sądu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat