POBIERZ WZÓR: Wniosek o zwolnienie od kosztów
Zwolnienie od kosztów sądowych
Zwolnienie od kosztów sądowych to instytucja, której zamierzeniem jest zapewnienie dostępu do postępowania sądowego każdej osobie bez względu na status majątkowy. Z racji tego, iż proces sądowy jest co do zasady płatny, zwolnienie od tego obowiązku jest przewidziane dla podmiotów, które nie będą w stanie ponieść ciężarów finansowych.
Wniesienie pozwu do sądu wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty sądowej. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności w odniesieniu do pisma procesowego, które nie zostało należycie opłacone.
Od pozwu rozwodowego pobiera się opłatę stałą w wysokości 600 zł. Pozew odszkodowawczy podlega opłacie stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu.
Opłacenie wpisu sądowe nie będzie jednak konieczne przy wniesieniu pozwu w sytuacji, gdy strona wraz z pozwem złoży wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Zgodnie z art. 102 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Zwolnienie od kosztów sądowych może być przyznane również osobie prawnej (np. spółce) lub innej jednostce organizacyjnej jeżeli wykaże ona, że nie ma środków na uiszczenie opłaty.
Zobacz również serwis: W sądzie
Odmowa zwolnienia od kosztów
Wniosek o zwolnienie będzie podlegał rozpatrzeniu przez sąd, który rozważy go oparciu o stan majątkowy przedstawiony przez osobę w oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.
W sytuacji, gdy poniesienie ciężarów finansowych procesu nie będzie prowadzić do uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny, wtedy też wniosek zostanie oddalony, a strona wezwana do uiszczenia opłaty.
Zobacz również serwis: Opłaty i koszty
Zażalenie
W przypadku decyzji odmownej stronie będzie przysługiwać zażalenie (na podstawie art. 394 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku, gdy postanowienie w przedmiocie zwolnienia wyda referendarz sądowy wtedy też należy wnieść skargę na orzeczenie referendarza sądowego.
Obydwa środki zaskarżenia wnosi się w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia, a gdy postanowienie zapadło na rozprawie – od dnia ogłoszenia.
Odwołać będzie się można również od postanowienia, które co prawda przyznaje zwolnienie ale nie w rozmiarach, których się domagaliśmy.
Powód złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Po rozpatrzeniu wniosku, sąd zdecydował się zwolnić powoda od kosztów w części. Po zbadaniu stanu majątkowego zobowiązał powoda do uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 2 tys. zł.