Zwolnienie od kosztów sądowych
REKLAMA
REKLAMA
Wyróżniamy dwa rodzaje zwolnień od kosztów sądowych:
REKLAMA
- ustawowe, gdy z mocy przepisu nie pobiera się opłat, (np: ustalenie ojcostwa, alimenty, o uznanie postanowień umownych za niedozwolone). Ponadto ze zwolnienia ustawowego korzysta strona, na rzecz której z powództwem wystąpił prokurator.
- na wniosek, gdy osoba nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego siebie i rodziny.
REKLAMA
Wniosek o przyznanie zwolnienia od kosztów sądowych należy zgłosić na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy. Możliwe jest również wystąpienie o zwolnienie od kosztów w danej sprawie jeszcze przed wniesienie pozwu do sądu.
We wniosku należy opisać krótko sytuację finansową osoby ubiegającej się o zwolnienie. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Wzór takiego oświadczenia można bezpłatnie otrzymać w każdym sądzie.
Sąd przyzna zwolnienie od kosztów osobie, która wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie niezbędnych opłat.
W razie oddalenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych strona nie może ponownie domagać się zwolnienia opierając się na tych samych okolicznościach faktycznych.
Sąd może również cofnąć zwolnienie od kosztów jeśli okaże się, że strona uzyskała zwolnienie na podstawie świadomego podania nieprawdziwych okoliczności lub jeśli okoliczności te w toku procesu ulegną zmianie.
W przypadku podania nieprawdziwych okoliczności sąd ponadto może ukarać taką osobę grzywną i obciążyć dotychczasowymi kosztami.
Źródło: www.forum.prawnikow.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat