REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty?

Agnieszka Kapała-Sokalska
Adwokat, właścicielka Kancelarii Adwokackiej AKS
Kancelaria AKS
Kancelaria AKS świadczy pomoc prawną m.in. z zakresu prawa spadkowego, postępowań egzekucyjnych, upadłości konsumenckiej, ochrony dóbr osobistych, prawa karnego.
Sprzeciw od nakazu zapłaty /fot. Fotolia
Sprzeciw od nakazu zapłaty /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują takie sytuacje, gdy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty. Poniżej kilka przykładów.

Otóż sąd odrzuci sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty, gdy zostaną one wniesione po terminie, czyli po upływie 2 tygodni, licząc od dnia doręczenia nakazu zapłaty. Na marginesie należy w tym miejscu zasygnalizować, że po spełnieniu pewnych prawem przewidzianych warunków, jeżeli pozwany uchybił terminowi bez swojej winy, istnieje możliwość skorzystania z instytucji przywrócenia terminu.

REKLAMA

Poza sytuacją, gdy sprzeciw bądź zarzuty zostaną wniesione z uchybieniem terminu do ich złożenia, sąd odrzuca sprzeciw lub zarzuty także wówczas, jeżeli są one dotknięte brakiem formalnym (brakami formalnymi), natomiast pozwany- pomimo wezwania do uzupełnienia tego braku (braków) – nie uczynił tego w terminie właściwym (czyli w ciągu 7 dni).

Zobacz również: Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

REKLAMA

Przykładem braku formalnego jest okoliczność, gdy przepis przewiduje konieczność wniesienia sprzeciwu lub zarzutów na formularzu urzędowym, jednakże pozwany nie złoży go na rzeczonym formularzu. Innym przykładem wystąpienia braku formalnego sprzeciwu bądź zarzutów jest sytuacja, gdy sprzeciw lub zarzuty złożone zostaną bez podpisu lub bez odpisu dla strony przeciwnej (czyli dla powoda).

Zgodnie z tym, co wyżej nadmieniono, brak formalny można uzupełnić w terminie 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeżeli brak formalny zostanie należycie uzupełniony, sąd nie odrzuci sprzeciwu (zarzutów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Powyższe uwagi w równej mierze odnosiły się do sprzeciwu, jak i do zarzutów od nakazu zapłaty. Jednakże- w przypadku gdy środkiem zaskarżenia nakazu zapłaty są zarzuty, może zaistnieć jeszcze jedna przesłanka ich odrzucenia, przesłanka, która nie wystąpi w odniesieniu do sprzeciwu.

Ma ona związek z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej- w przypadku skarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym (w przypadku skarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym oraz w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie ma wymogu uiszczania opłaty). Jeżeli więc pozwany nie opłaci w należyty sposób zarzutów (i jednocześnie nie jest zwolniony z obowiązku wniesienia tej opłaty), zostanie wezwany przez przewodniczącego do ich opłacenia, pod rygorem odrzucenia zarzutów. Podobnie zatem, jak w odniesieniu do braków formalnych, pozwany otrzymuje dodatkowy termin na opłacenie zarzutów. Jest to również termin 7 dni. Dopiero gdy pozwany w ogóle nie opłaci zarzutów lub wprawdzie opłaci, ale kwota będzie zbyt niska (niższa choćby o grosz od należnej), sąd zarzuty odrzuci.

Polecamy serwis: W sądzie

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? Od przedszkola do końca szkoły średniej

Jakie prawo ma rodzic na wywiadówkach? O czym warto pamiętać wybierając się na wywiadówkę do przedszkola, szkoły, bądź do szkoły średniej. Czy jadąc na wycieczkę potrzebne będzie zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

Kody rabatowe - aspekty prawne i bezpieczeństwo dla użytkownika
Kody rabatowe to popularne narzędzie marketingowe, które pozwala konsumentom na uzyskanie zniżek podczas zakupów online. Dla wielu osób stanowią one sposób na znaczne oszczędności, jednak ich rosnąca popularność wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. Warto przyjrzeć się aspektom prawnym związanym z kodami rabatowymi oraz dowiedzieć się, jak unikać oszustw i gdzie znaleźć bezpieczne kody.
Wiele porodówek nie spełnia wymogu 400 porodów rocznie. Nie wszystkie jednak do likwidacji

Duża liczba szpitali z oddziałami położniczo-ginekologicznymi nie spełnia kryterium minimum 400 porodów rocznie. Na Podlasiu, Warmińsko-mazurskim, Świętokrzyskim i Zachodniopomorskim to większość porodówek. Ministerstwo Zdrowia ma już mapę porodówek, które nie zostaną zlikwidowane, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci.

Nowy, pełnopłatny urlop dla rodziców – nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu. Dla kogo, ile dokładnie i od kiedy?

To już niemal pewne – będzie dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających po urodzeniu dłuższej hospitalizacji. Są na to środki w budżecie państwa rok 2025. Wymiar dodatkowego urlopu ma wynieść do 8 lub odpowiednio – do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodzi lub jego masy urodzeniowej.

REKLAMA

Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważny jest status prawny

Nie każdy, kto samotnie wychowuje dziecko, ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Przepisy jasno określają, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać ten status. Przekonała się o tym podatniczka, której brak prawomocnego orzeczenia rozwodu uniemożliwił skorzystanie z ulgi. Sprawdź, kto ma prawo do preferencyjnego opodatkowania i dlaczego same obowiązki rodzicielskie nie wystarczą!

Można uzyskać nawet 28000 zł dofinansowania. Ruszył program Mój Prąd 6.0

Ruszyła szósta edycja programu Mój Prąd. Prosumenci będą mogli uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tys. zł.

Trudny quiz. Tylko mistrzowie ortografii zdobędą 10/10
Czy pamiętasz zasady ortografii? Sprawdź, czy zdobędziesz 10/10!
Renta wdowia a renta rodzinna. ZUS przygotuje wniosek (ERWD) dotyczący zbiegu świadczeń, który będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dotyczący renty wdowiej, czyli zasad zbieg świadczeń z rentą rodzinną. ZUS informuje między innymi, że wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej Zakładu i w każdej placówce. Wniosek ten będzie można złożyć począwszy od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Podniesienie wieku emerytalnego. Dłuższa aktywność zawodowa remedium na niskie emerytury?

Zdaniem ekspertów, obecni 30-latkowie dostaną emeryturę w wysokości jednej czwartej ostatniej pensji. Bez wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe świadczenia. Należy zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.

Fundacje rodzinne na celowniku rządu! Drastyczne zmiany uderzą w przedsiębiorców

Rząd szykuje ostrą ofensywę przeciw fundacjom rodzinnym, zarzucając im unikanie podatków i zapowiadając radykalne zmiany przepisów. Przedsiębiorcy biją na alarm – nowe regulacje mogą zniszczyć zaufanie do instytucji, która dotychczas była wzorem współpracy biznesu z państwem. Rada Przedsiębiorczości apeluje o realny dialog, zanim zmiany pogrzebią przyszłość polskich firm rodzinnych.

REKLAMA