Kiedy ubiegać się o sądowy nakaz zapłaty
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji, gdy konsument odstąpił od umowy, a sprzedawca nie chce oddać pieniędzy trzeba będzie wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę tej sumy. Jeżeli wartość sporu nie przewyższa 10 tys. zł, wtedy też pozew będziemy wnosić na specjalnym formularzu w postępowaniu uproszczonym.
REKLAMA
Gdy osoba, która żąda zwrotu zapłaconej sumy dysponuje pisemnym dokumentem sprzedawcy, w którym uznaje on dług, może w pozwie złożyć wniosek o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym i wydanie nakazu zapłaty. Jest to zdecydowanie tańszy i szybszy sposób dochodzenia naszych roszczeń.
Postępowanie nakazowe zostanie zastosowane wyłącznie na pisemny wniosek powoda, zgłoszony w pozwie.
REKLAMA
W postępowaniu nakazowym sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd na posiedzeniu niejawnym. Wydanie nakazu zapłaty zostanie oparte jedynie na podstawie złożonego pozwu wraz z dołączonym do niego dokumentem, który potwierdza istnienie długu.
Zgodnie z art. 485 Kodeksu postępowania cywilnego może być to dokument urzędowy, zaakceptowany przez dłużnika rachunek lub wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu.
W sytuacji, gdy brak będzie podstaw do wydania nakazu zapłaty na posiedzeniu niejawnym sąd wyznaczy rozprawę, na której zostanie rozpatrzona sprawa (art. 486 ust. 1).
Zobacz serwis: W sądzie
Skutek wydania nakazu zapłaty
Sąd wydając nakaz zapłaty orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami (art. 491).
W tym czasie pozwany ma możliwość wniesienia zarzutów. W takiej sytuacji przewodniczący wyznaczy rozprawę oraz zarządzi doręczenie ich powodowi.
Niewniesienie zarzutów w terminie dwóch tygodni oznaczać będzie, iż nakaz zapłaty będzie wywierał skutki prawomocnego wyroku. Po uzyskaniu klauzuli wykonalność będzie mógł stanowić tytuł egzekucyjny. Kupujący, który domaga się zwrotu pieniędzy wystąpi do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat