Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Wymagana jest oryginalność wszystkich dołączanych dokumentów.
Postępowanie nakazowe polega na wydaniu przez sąd polecenia zapłaty, w związku z roszczeniem powoda o wypłacenie kwoty pieniężnej albo świadczenia innych rzeczy zamiennych. Żądanie musi być udowodnione w dołączonych dokumentach.

Regulacja dotycząca samego postępowania nakazowego jak i dokumentów, jakie powód musi dołączyć do pozwu są wymienione w Kodeksie postępowania cywilnego.

Kodeks postępowania cywilnego wymienia następujące dokumenty:

• dokument urzędowy,

• zaakceptowany przez dłużnika rachunek,

• wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,

• zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Katalog dokumentów jest zamknięty. Oznacza to, że nie ma możliwości uzasadnienia swojego powództwa innymi niż wyżej wymienione dokumentami.

Dokument urzędowy

Dokumenty urzędowe stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo poświadczone i są sporządzone w przepisanej formie przez organy do tego uprawnione. Dokumentem urzędowym jest uważany również dokument wydany m.in. przez organizacje zawodowe, samorządowe i spółdzielcze. 

Zobacz: Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?

Zaakceptowany przez dłużnika rachunek

Przez zaakceptowany przez dłużnika rachunek rozumie się fakturę, przy czym jej akceptacja polega na podpisaniu jej przez osobę upoważnioną do jej przyjęcia.

Wezwania do zapłaty

Uznanie roszczenia może odbyć się w trzech formach. Pierwszą formą jest uznanie właściwe. Polega ono na umowie ustalającej lub nie istnienie jakiegoś stosunku prawnego. Druga forma to ugoda. Charakteryzuje się ona postacią umowy i ustala się tylko istnienie roszczeń wynikających z istniejącego stosunku. Trzecia forma – uznanie niewłaściwe – polega na przyznaniu przez dłużnika istnienia długu wobec wierzyciela.

Żądanie zapłaty zwrócone przez bank

Ostatnim dokumentem jest zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez bank i niezapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym. By uzyskać ten dokument potrzebne jest uprzednie upoważnienie dłużnika dla wierzyciela do wydania polecenia zapłaty z rachunku bankowego dłużnika. Na podstawie tego upoważnienia wierzyciel zwrócił się do banku o zapłatę dochodzonej kwoty z konta dłużnika, co się nie powiodło z powodu braku środków na koncie dłużnika. 

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dalsze rozwiązania kodeksowe

Kodeks postępowania cywilnego wymienia jeszcze trzy inne przypadki, w których sąd może wydać nakaz zapłaty.

Są to przypadki, gdy:

• nakaz zapłaty jest przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości

• nakaz zapłaty jest na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych

• sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

Zobacz serwis: W sądzie

Należy pamiętać, że wszystkie dokumenty dołączane do pozwu muszą być oryginalne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...