Projekt jest przedmiotem konsultacji publicznych i budzi wiele wątpliwości.
Mam czworo dzieci. Czy ubiegając się o alimenty natychmiastowe będę musiała podać wartość przedmiotu sporu? W jaki sposób obliczyć taką kwotę?
Zgodnie z projektem, pozew o alimenty natychmiastowe będzie wnoszony na urzędowym formularzu bez konieczności wskazywania wartości przedmiotu sporu. Wartość dochodzonych roszczeń ma bowiem zależeć od ilości dzieci.
Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM
Czy w alimentacyjnym postępowaniu nakazowym mogę wnosić o zasądzenie zaległych alimentów?
W przypadku gdy żądanie alimentów natychmiastowych obejmuje świadczenia za okres przed dniem wniesienia pozwu, sąd rozpozna taką sprawę na zasadach ogólnych dotyczących świadczeń alimentacyjnych. W praktyce zatem będzie dążył do tego, aby przyznać alimenty w wysokości odpowiadającej możliwościom zarobkowym rodzica i usprawiedliwionym potrzebom dziecka.
Nakaz zapłaty będzie jednak dotyczył alimentów na przyszłość, z określeniem terminów ich zapłaty.
Zależy mi na szybkim rozstrzygnięciu sprawy o alimenty. Czy nakazowe postępowanie alimentacyjne będzie trwało krócej niż tradycyjny proces o alimenty?
Projektowane zmiany są kierowane właśnie do tych osób, którym zależy na szybkim otrzymaniu orzeczeniu zasądzającego alimenty. Pozew w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym sąd ma bowiem rozpoznawać niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od jego wniesienia. Jeżeli jednak pozwany wniesie zarzuty od nakazu zapłaty, sprawa potrwa dłużej, bowiem sąd będzie ją rozpatrywał w trybie zwykłym.
Jakie dowody będzie trzeba dołączyć do formularza o zasądzenie alimentów w postępowaniu nakazowym?
Do pozwu nie będzie trzeba dołączać dowodów, a jedynie wskazać je w pozwie.
Konieczne jednak będzie dołączenie do formularza oświadczeń o:
- dochodach powoda i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym,
- kosztach utrzymania,
- osobach, którym przysługują od tego samego pozwanego świadczenia alimentacyjne stwierdzone wykonalnym orzeczeniem lub ugodą oraz o wysokości tych świadczeń,
- adresach uprawnionych do świadczeń,
- niewywiązywaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda.
Oświadczenia te mają być objęte rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – etap legislacyjny: konsultacje publiczne
Zobacz również: Alimenty natychmiastowe – od kiedy, w jakiej wysokości?