Jakie korzyści daje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?
REKLAMA
REKLAMA
Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest sprawnym sposobem odzyskania pieniędzy. Będzie to jednak możliwe w odniesieniu do określonego i wyraźnie ograniczonego kręgu sytuacji. Wśród nich będzie również zobowiązanie wynikające z weksla, czeku, czy warrantu.
REKLAMA
Wniosek o rozpoznanie w tym trybie musi jednak zgłosi w pozwie. Nie ma możliwości, by wydanie nakazu zapłaty w tym trybie nastąpiło z urzędu.
Dlaczego nakaz zapłaty?
Warto o tym pamiętać z racji tego, iż nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze chodzi o szybkość postępowania, co wynika z faktu, iż postępowanie odbywa się bez udziału stron, na posiedzeniu niejawnym. Dodatkowo sąd wydając wyrok bierze pod uwagę dowody przedstawione przez powoda. Brak jest tutaj aktywności pozwanego.
Zobacz również serwis: Nakaz zapłaty
Dużym udogodnieniem dla powoda jest fakt, iż zgodnie z art. 492 Kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty stanowi jednocześnie tytuł zabezpieczenia. Nie ma przy tym konieczności zwracania się do sądu o nadanie temu tytułowi klauzuli wykonalności.
Tym samym dysponując takim tytułem powód może udać się do komornika w celu np. zajęcia ruchomości, rachunku bankowego, czy też ustanowienia na nieruchomości hipoteki przymusowej.
Nakaz zapłaty jako tytuł zabezpieczenia nie wskazuje sposobu zabezpieczenia, dlatego sposób ten obowiązany jest wskazać powód.
Natychmiastowa wykonalność
Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, czy czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. Nie niweczy tego fakt wniesienia przez pozwanego zarzutów od nakazu. Co to oznacza?
Na podstawie art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego nakaz taki staje się tytułem egzekucyjnym, który po nadaniu mu klauzuli wykonalności nadaje się do egzekucji. Nie ma przy tym znaczenia czy pozwany wniósł zarzuty i sprawa toczy się dalej. Powód może zatem w jej trakcie przeprowadzić egzekucję. Co jednak istotne sąd może na wniosek pozwanego, po wniesieniu przez niego zarzutów, wstrzymać wykonanie nakazu.
Zobacz również serwis: W sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat