Co zrobić z nakazem zapłaty

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Jeżeli pozew wniesiono na formularzu urzędowym wtedy również sprzeciw powinien być sporządzony na formularzu.
Otrzymałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sęk w tym, że żądana kwota została już przeze mnie zapłacona. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Zakwestionowanie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym następuje przez wniesienie sprzeciwu. W jego treści należy zawrzeć wszystkie zarzuty pozwanego wobec postępowania. Nie wolno zwlekać – termin na wniesienie sprzeciwu jest wyjątkowo krótki.

Co to jest postępowanie upominawcze

Postępowanie upominawcze to odrębny tryb dochodzenia roszczeń pieniężnych oraz innych roszczeń, wobec których ustawa przewiduje jego zastosowanie. Jest to znacznie szybszy sposób rozstrzygnięcia sporu w porównaniu do postępowania zwykłego.

Jeżeli strona dochodzi roszczenia pieniężnego, wtedy też występuje w trybie postępowania upominawczego o wydanie nakazu zapłaty. Gdy sąd uzna roszczenie to za zasadne, wtedy też taki nakaz zostanie wydany.

Skutki niewniesienia sprzeciwu

Wydanie przez sąd nakazu zapłaty rodzi konkretne obowiązki po stronie dłużnika. Zgodnie z art. 502 Kodeksu postępowania cywilnego w nakazie zapłaty sąd nakazuje mu, żeby zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami lub też wniósł sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi tylko dwa tygodnie.

Początek biegu terminu liczy się od dnia doręczenia orzeczenia pozwanemu.W przypadku uchybienia terminowi nakaz uprawomocnia się i stanowi tytuł egzekucyjny (art. 777 ust. 1 pkt. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz również serwis: Windykacja

Wniesienie sprzeciwu

Dlatego też, by uniknąć egzekucji konieczne będzie wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Termin na to przewidziany wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia orzeczenia sądu.

Według art. 503 Kodeksu postępowania cywilnego pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał skarżony nakaz. W treści sprzeciwu należy wskazać, czy zaskarża się nakaz w całości czy też w części. Konieczne jest także przedstawienie wszelkich zarzutów względem roszczenia powoda. Oprócz tego należy wskazać również wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Najistotniejszą częścią sprzeciwu są zarzuty, jakie dłużnik może podnieść wobec roszczenia powoda. W tej konkretnej sytuacji należy podnieść zarzut, iż dochodzone nakazem roszczenie zostało już spełnione.

Konieczne jest również wskazanie dowodów na poparcie danego zarzutu. Pozwany powinien wskazać np. pokwitowanie zapłaty, które dowodzi prawdziwości zarzutu o spełnieniu świadczenia.

Jeżeli pozew wniesiono na formularzu urzędowym wtedy również sprzeciw powinien być sporządzony na formularzu.

Pobierz formularz: Sprzeciw od nakazu zapłaty

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...