Sprawy rozpoznawane w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym (EPU) dotyczą roszczeń pieniężnych bez względu na ich wysokość, a stronami mogą być zarówno osoby prawne, jak i fizyczne. Pismo, lub pozew można wnieść do sądu wyłącznie drogą elektroniczną poprzez stronę https://www.e-sad.gov.pl/.
Zobacz: Elektroniczne postępowanie upominawcze
Do maja 2011 roku za pośrednictwem Internetu do funkcjonującego od stycznia 2010 roku e-sądu wpłynęło prawie ponad 1,1 miliona spraw, z czego rozpatrzono już ponad milion.
Działający w Lublinie e-sąd (XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego) , w którym prowadzone jest postępowanie w trybie EPU –elektroniczne postępowanie upominawcze:
- uprościł i przyspieszył proces (średni czas rozpoznawania sprawy to 24 dni)
- obniżył koszt postępowania,
- skrócił czas wydania nakazy, oraz odciążył sądy rozpatrujące sprawy.
Zobacz: Jak skorzystać z EPU w praktyce?
W pierwszym roku funkcjonowania e-sądu wpłynęło do niego 180 tys. pozwów, z czego 142 tys. spraw jest opatrzone nakazem zapłaty, rocznie rozpatrywanych jest 1,200 tys. spraw dotyczących dochodzenia należności z tytułu niezapłaconych należności finansowych.
Pozytywny jest fakt, że w 98 % spraw nie zostało złożone odwołanie, w związku z tym wyroki nadają się automatycznie do egzekucji komorniczej.
Jak wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotyczącego e-sądu, spełnia on swoją rolę, jednakże konieczne jest usprawnienie w pewnym zakresie, m.in. dostosowanie strony do wymogów osób niewidomych, oraz jej dostępność w innych wersjach językowych.