Co zrobić z nakazem zapłaty?

Elżbieta Kustra-Pirweli
rozwiń więcej
Wydanie nakazu zapłaty wcale nie oznacza, że nie mamy już szans na obronę.
W przypadku otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu należy podjąć decyzję o jego uznaniu i zaspokojeniu roszczeń powoda bądź wniesieniu sprzeciwu.

Nakaz zapłaty wydawany przez e-sąd może stanowić podstawę do egzekucji. W związku z tym brak reakcji będzie skutkował koniecznością zapłaty wskazanej w nim kwoty. O nakazie zapłaty pozwany dowiaduje się późno, w momencie jego doręczenia.

Akceptacja albo sprzeciw

Jeśli zawarta w nim treść i roszczenie jest zasadne i pozwany je uznaje, wtedy jest on zobligowany do zaspokojenia wierzyciela w ciągu dwóch tygodni.

Natomiast, w przypadku niezgodności i zastrzeżeń wobec nakazu zapłaty, pozwany ma obowiązek wniesienia do sądu sprzeciwu. Sprzeciw jest środkiem odwoławczym stosowanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Może zostać wniesiony drogą pocztową bądź elektroniczną. W celu wniesienia sprzeciwu drogą elektroniczną należy przejść proces rejestracji na stronie e-sądu. W tym celu koniecznym jest założenie konta i uzyskanie podpisu elektronicznego, który można uzyskać także na stronie e-sądu. Sprzeciw należy wnieść najpóźniej na dwa tygodnie od doręczenia nakazu zapłaty.

Nie odkładaj nakazu zapłaty ,,na półkę”. Tylko prawidłowo wniesiony sprzeciw sprawia, iż nakaz zapłaty traci moc.

Należy przypomnieć, iż nakaz zapłaty wydawany jest w sprawach drobnych z zakresu prawa cywilnego, postępowanie toczy się szybko, a nakaz zapłaty wydawany jest na posiedzeniu niejawnym. W związku z tym, pozwany ma ograniczoną możliwość wcześniejszego zapoznania się z jego treścią. A prawidłowo wniesiony sprzeciw uchyla nakaz zapłaty i przenosi postępowanie do rzeczywistego sądu.

Zobacz serwis: e-sąd

Dlaczego dowiaduję się tak późno?

Pozwany o toczącym się postępowaniu dowiaduje się co do zasady dopiero przy doręczeniu nakazu zapłaty.

To, że otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez sąd wcale nie stawia ciebie przed faktem dokonanym. Nie musi również oznaczać, że to powód ma rację, a ty jesteś skazany na porażkę.

Idea nakazu zapłaty polega bowiem na tym, że dotyczy on roszczeń w większości jednoznacznych i nieskomplikowanych. Innymi słowy sąd wydając nakaz zapłaty przychyla się do roszczeń powoda (uznając jedynie to, że nie są one oczywiście bezzasadne). Nie wnika jednak w to, jakimi zarzutami wobec powoda może dysponować pozwany.

Zobacz: Co to jest nakaz zapłaty?

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...