Sprzeciw jest jednym z rodzajów środków odwoławczych. W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie wymaga on uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednakże pozwany powinien określić w nim zarzuty, z którymi się nie zgadza. W przeciwnym razie utraci możliwość ich przedstawienia w przyszłości.
Jak wnieść sprzeciw
Pozwany może wnieść sprzeciw w formie papierowej lub elektronicznej w ciągu dwóch tygodni od doręczenia. Wybranie jeden raz drogi elektronicznej skutkuje obowiązkiem posługiwania się nią dalszym postępowaniu.
Zobacz serwis: e-sąd
Wybór elektronicznej formy komunikacji z e-sądem jest możliwy pod warunkiem posiadania aktywnego konta użytkownika w systemie e-sądu oraz dysponowaniem ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego. Użytkownik zakłada konto poprzez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego na stronie e-sądu. Natomiast podpis elektroniczny można uzyskać u jednej z firm certyfikacyjnych (tzw. bezpieczny podpis elektroniczny), bądź też pobierając bezpłatny certyfikat ze strony (tzw. zwykły podpis elektroniczny).
Następnie, po pomyślnym zakończeniu rejestracji, pozwany w zakładce „Dołącz do sprawy” powinien określić swój status procesowy jako „pozwany”, chyba, że działa przez pełnomocnika, wtedy jako „pełnomocnik pozwanego”. Kolejno, należy wskazać kod otrzymany w pouczeniu z nakazu zapłaty. Należy pamiętać również o zaznaczeniu opcji: ”Wnoszę o ustanowienie komunikacji elektronicznej”. Wówczas w zakładce „Moje sprawy” powinna być widoczna sprawa. W celu wniesienia sprzeciwu należy wybrać zakładkę „Moje nakazy”. Następnie należy wybrać odpowiedni nakaz zapłaty, co wywoła okno „Prezentacja informacji o nakazie”, na którym widnieje przycisk” Wnieś sprzeciw”.
Pozwany może wnieść sprzeciw w formie papierowej lub elektronicznej. Raz dokonany wybór obowiązuje go w dalszym toku postępowania.
Skutki prawne
W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości, a sąd przekazuje sprawę do sądu, gdzie będzie się ona toczyć już normalnym trybem procesu cywilnego.
Zobacz serwis: Nakaz zapłaty