Konto użytkownika zakłada się poprzez wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta. Ponadto, powód lub osoba działająca w imieniu powoda składając pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym wybiera elektroniczną formę komunikacji z sądem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu oraz akceptuje regulamin doręczeń elektronicznych.
Podczas rejestracji należy podać e-maila, na który zostanie przesłany komunikat z nazwa użytkownika, składająca się z cyfr. Następnie należy przejść na stronę główną i w panelu logowania wpisać nazwę użytkownika i hasło.
Prawidłowe i bezbłędne podanie e-maila jest warunkiem obligatoryjnym otrzymania linku aktywacyjnego. Warto także sprawdzić ustawienia serwera pocztowego, aby korespondencja z e-sądu nie była odrzucana jako spam.
Zobacz serwis: e-sąd
Certyfikat
Natomiast, aby uzyskać certyfikat należy przy założeniu konta złożyć wniosek o wydanie certyfikatu. Przyznanie certyfikatu jest bezpłatne, a czas oczekiwania wynosi ok. 2 godzin. Następnie certyfikat należy pobrać. Do jego prawidłowej instalacji w systemie operacyjnym potrzebne jest hasło do certyfikatu, które jest przesyłane za pomocą poczty e-mail. Tym podpisem można posługiwać się tylko przed e-sądem, a jego ważność wynosi 1 rok. Przed e-sądem można także posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Możliwość korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego następuje automatycznie po rejestracji konta użytkownika. Użytkownik musi jednak wcześniej sam uzyskać bezpieczny podpis elektroniczny u jednej z firm certyfikacyjnych.
Zobacz: Z jakimi roszczeniami udać się do e-sądu?
Konta osób fizycznych są aktywowane niezwłocznie po pozytywnej weryfikacji ich danych osobowych w bazie PESEL. Obecnie weryfikacja ta trwa średnio dwa, trzy dni.
Strona powodowa po aktywacji konta może prowadzić korespondencję z e-sądem wyłącznie drogą elektroniczną. Pisma wniesione w formie pisemnej papierowej w konkretnych sprawach nie będą wywoływać skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Istnieje także możliwość wniesienia więcej niż jednego pozwu.