Kiedy z e-sądu do prawdziwego sądu?
REKLAMA
REKLAMA
Wniesienie pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym może w pewnych okolicznościach skutkować przekazaniem sprawy z e-sądu do sądu, gdzie proces będzie toczył się na warunkach normalnego trybu procesu cywilnego.
REKLAMA
Przesłanki zmiany sądu
Pierwszą z takich przesłanek jest brak podstaw do wydania nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty jest orzeczeniem o charakterze wyroku, wydawanym w sprawach prostych, drobnych. Może on zostać wydany np. wobec roszczenia firmy świadczącej masowe usługi takie jak woda, Internet wobec osób zalegających z płatnościami.
Takie roszczenia są łatwe do udowodnienia i z reguły dokumentują je np. rachunki, faktury. Wina dłużnika nie budzi wątpliwości. Jednakże, gdy e-sąd uzna, że wina pozwanego nie jest oczywista i nie istnieją podstawy do wydania nakazu zapłaty, przekazuje sprawę do sądu. To postanowienie doręcza się tylko powodowi.
Sprawa zostanie przekazana do tradycyjnego trybu postępowania jeżeli nie istnieją podstawy do wydania nakazu zapłaty. Decyduje o tym e-sąd.
Zobacz serwis: Nakaz zapłaty
Kolejną z przesłanek jest brak możliwości doręczenia nakazu zapłaty pozwanemu ze względu na miejsce jego pobytu, które jest nieznane lub doręczenie nie może nastąpić w kraju. Sąd uchyla wtedy nakaz zapłaty. Podobnie dzieje się w chwili, gdy po wydaniu nakazu zapłaty, okaże się, iż pozwany w chwili wniesienia pozwu nie miał zdolności sądowej, procesowej albo organu powołanego do jego reprezentowania, a te braki nie zostały usunięte w wyznaczonym terminie. Sąd może nie uchylać nakazu zapłaty, jedynie wtedy gdy powód w określonym terminie usunie przeszkodę w doręczeniu nakazu zapłaty.
Również w przypadku prawidłowo wniesionego sprzeciwu od nakazu zapłaty przez pozwanego, który nie zgadza się z roszczeniem powoda o zapłatę określonej sumy pieniędzy.
Skutki
Po przekazaniu sprawy do tradycyjnego sądu, powód zostaje wezwany do uzupełnienia pozwu w terminie dwutygodniowym od daty doręczenia wezwania. W przypadku nieusunięcia braków sąd umarza postępowanie. Jeśli natomiast, pozew zostanie prawidłowo uzupełniony, wtedy pozwany jest obowiązany w terminie dwóch tygodni prawidłowo sformułować sprzeciw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat