REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

W sądzie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny sprawuje kontrolę nad zgodnością ustaw i innych aktów, które obowiązują w naszym systemie prawnym, z Konstytucją. Przejawem tej kontroli jest m.in. rozpoznawanie skarg konstytucyjnych.

Co to jest opłata i ile wynosi?

Opłacie w postępowaniu cywilnym podlegają pisma, od których ustawa przewiduje jej pobranie. W takim przypadku warunkiem skutecznego złożenia pisma procesowego jest uiszczenie przez stronę opłaty w odpowiedniej wysokości.

Co to jest mediacja?

Mediacja, w odróżnieniu od postępowania pojednawczego, które ma miejsce wyłącznie przed wniesieniem pozwu lub wniosku do sądu, może być przeprowadzona także w trakcie postępowania. Jak jest przeprowadzana i jak wygląda?

Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka to przykład europejskiego sądu międzynarodowego. Został on utworzony na mocy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w celu zapewnienia przestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka i obywatela wynikających z tejże Konwencji.

REKLAMA

Apelacja od wyroku skazującego

Kodeks postępowania karnego przewiduje dwa tryby wydania wyroku skazującego na warunkach ustalonych z oskarżonym. Zgodnie z art. 335 kpk prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzenia rozprawy.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 2.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie.

Jak ustanowić służebność drogi koniecznej? – cz. 1.

Drogę konieczną ustanawia się w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest pozbawiony dostępu do drogi publicznej. Wytycza się ją na wniosek zainteresowanego przez nieruchomości sąsiednie

Zażalenie na postanowienie o odmowie uchylenia poręczenia majątkowego

Postanowienie Sądu odmawiające uwzględnienia wniosku oskarżonego o uchylenie środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego podlega zgodnie z ogólną zasadą zaskarżeniu.

REKLAMA

Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.

Pełnomocnictwo procesowe w postępowaniu cywilnym

Pełnomocnictwo procesowe to umocowanie do działania w cudzym imieniu. Umożliwia stronom bądź uczestnikom postępowania, upoważnienie osób posiadających wiedzę profesjonalną do zastępowania ich przed sądem. Ma to znaczenie przyspieszające i usprawniające postępowanie. Jaka powinna być treść pełnomocnictwa aby właściwie umocować pełnomocnika?

Nierówne traktowania świadków procesowych-zmiana prawa

Zasady zwrotu świadkom kosztów dojazdu są niezgodne z konstytucją, a gorsze traktowanie świadka w procesie karnym godzi w wymiar sprawiedliwości- uznał Trybunał Konstytucyjny.

Odbiór przedmiotów z depozytu sądowego

Złożenie przedmiotów do depozytu sądowego obliguje sąd do przedsięwzięcia odpowiednich czynności zmierzających do ustalenia podmiotu uprawnionego do ich odbioru, a w razie jego braku - do określenia charakteru tych przedmiotów celem wydania orzeczenia w przedmiocie przepadku

Przesłuchanie świadka w obecności biegłego psychologa

Jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić.

Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?

W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji.

Czy prywatna opinia biegłego jest dowodem w sprawie?

Szczególnym rodzajem dowodu w postępowaniu cywilnym jest dowód z opinii biegłego. Dowód taki jest przydatny wówczas jeśli w toku postępowania zachodzi konieczność uzyskania informacji wymagających wiedzy specjalnej – np. wartości rynkowej nieruchomości, budowy maszyn, prawidłowości wykonanych robót budowlanych.

Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?

Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Wierzyciel może zablokować działania dłużnika, który wyzbywa się swojego majątku. Taką możliwość daje mu skarga pauliańska. Czy jednak będzie ona skutecznym narzędziem także wobec osób trzecich, które zdążyły zbyć uzyskane dobra?

Jak należy zachowywać się w sądzie?

W sądzie musi zostać zachowana powaga oraz odpowiedni szacunek dla sędziego z racji wykonywanego przez niego urzędu, co stanowi warunek skutecznego i właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dla wydania sprawiedliwego wyroku niezbędne jest ustalenie okoliczności zgodnych z prawdą i rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, stąd konieczność dostarczenia odpowiednich dowodów oraz obowiązek mówienia prawdy ciążący na wszystkich uczestnikach postępowania.

Jakie dokumenty są wymagane do postępowania nakazowego?

Postępowanie nakazowe polega na wydaniu przez sąd polecenia zapłaty, w związku z roszczeniem powoda o wypłacenie kwoty pieniężnej albo świadczenia innych rzeczy zamiennych. Żądanie musi być udowodnione w dołączonych dokumentach.

Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Skuteczne wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym uzależnione jest od spełnienia warunków zamieszczonych w ustawie.

Prawo świadka do odmowy odpowiedzi na pytanie

Podstawowym obowiązkiem każdej osoby wezwanej w charakterze świadka jest zgłoszenie się na wezwanie do właściwego organu i złożenie zeznań. Świadek powinien złożyć zeznania zgodnie z posiadaną wiedzą, niczego nie ukrywając.

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych

Aby uzyskać zwolnienie od kosztów należy złożyć na piśmie lub do protokołu w sądzie odpowiedni wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Wniosek taki może być wniesiony jako samodzielne pismo albo stanowić część wnoszonego pisma procesowego.

Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?

Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?

Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego osoby fizyczne uzyskały prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.

Czy syndyk może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników?

Po ogłoszeniu upadłości wszelkie uprawnienia upadłego związane z uczestnictwem w spółkach lub spółdzielniach wykonuje syndyk albo zarządca. To oznacza, że podmioty te mogą również zaskarżać uchwały zgromadzenia wspólników. Takiego uprawnienia nie ma jednak nadzorca sądowy.

Sprawozdanie finansowe spółki. Na jakich podstawach oprzeć zaskarżenie uchwały?

Zaskarżając uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki powinniśmy pamiętać, że prawidłowość sporządzenia sprawozdania finansowego należy oceniać wyłącznie na podstawie zasad przewidzianych w ustawie o rachunkowości. Trzeba więc wziąć pod uwagę prawidłowość sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania, a nie biznesową zasadność wydatków.

Kiedy można pozbawić akcjonariusza prawa głosu?

Nabywanie znacznych pakietów akcji wiąże się dla nabywców z określonymi obowiązkami. Akcjonariusz, który ich nie dopełni, zostanie pozbawiony prawa głosu z nabytych akcji. Czy jednak zarząd może samodzielnie pozbawić prawa głosu?

Czy polskie sądy muszą przestrzegać obcego prawa?

W postępowaniu przed polskimi sądami nie tylko polskie prawo ma znaczenie. W sporze z udziałem podmiotów zagranicznych sąd musi ustalić, czy w sprawie należy zastosować prawo innego państwa. Jak wygląda procedura w tym względzie?

Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed wniesieniem powództwa jest jak napisać pismo. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym.

Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i jej wydania. Jeżeli jednak sprzedawca nie będzie chciał się wywiązać z obowiązku wydania rzeczy, wtedy możemy wystąpić na drogę sądową z odpowiednim powództwem.

Co zrobić w sytuacji, gdy upłynął termin procesowy?

Konsekwencją niedotrzymania terminu jest bezskuteczność czynności procesowej podjętej po upływie terminu. Jeżeli strona nie dokonała czynności procesowej bez swojej winy, np. na skutek wypadku przebywała w szpitalu i jednocześnie niedokonanie czynności procesowej powoduje ujemne skutki, można wówczas złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

Jak dochodzić uprawnień z rękojmi w sądzie?

Przy umowie sprzedaży, sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady sprzedanej rzeczy. W sądzie, do określonej wartości przedmiotu, sprawy te będą rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym. Co należy wiedzieć o dochodzeniu takich roszczeń?

Zawieszenie postępowania administracyjnego

Organ administracji publicznej przed wydaniem merytorycznej decyzji w sprawie może wstrzymać postępowanie administracyjne. Zawieszenie biegu takiego postępowania, powoduje przerwanie toku czynności procesowych.

Sąd polubowny- czym jest?

Sąd polubowny jest sądem niepaństwowym, który jest powoływany zgodną wolą stron stosunku cywilnoprawnego. Jego zadaniem jest rozstrzygnięcie sporu między stronami wyrokiem, który ma taką samą moc prawną jak wyrok sądu państwowego.

Odpowiedzialność za złożenie fałszywych zeznań w postępowaniu pozasądowym

Coraz częściej różne organy czy instytucje odbierają pisemne oświadczenia. Powyższy problem odnosi się np. do dość często spotykanych dziś sytuacji, tzw. postępowań wyjaśniających czy powypadkowych, prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe, na okoliczności faktycznego przebiegu zdarzeń drogowych.

Kandydat na ławnika będzie musiał spełniać wyższe wymagania

Powstał projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, który przewiduje zmiany w zgłaszaniu kandydatów na ławników i ich powoływaniu. Projekt został już przyjęty przez rząd.

Jak zabezpieczyć roszczenia zanim sąd wyda wyrok?

Procedura rozstrzygania spraw przez polskie sądy trwa niestety bardzo długo – w drastycznych przypadkach na orzeczenie dotyczące roszczeń cywilnych czeka się nawet do kilku lat. Niestety, podczas trwania procesu mogą wystąpić zdarzenia, które uniemożliwią lub w znacznym stopniu utrudnią późniejszą realizację orzeczenia.

Formy udzielania pełnomocnictwa procesowego

Zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia.

Proces adhezyjny- czym jest?

Pokrzywdzony ma prawo dochodzenia roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa w procesie karnym.

Zwrot kosztów przy częściowym uwzględnieniu pozwu?

Wystąpiłem z powództwem o odszkodowanie za wypadek w wysokości 20 tys. zł. W trakcie procesu biegły moje szkody wycenił jednak na 15 tys. zł. Czy w związku z tym nadal będę mógł liczyć na zwrot całości kosztów?

Kiedy Sędzia powinien być wyłączony

Czy katalog okoliczności wyłączających Sędziego określony w art. 40 § 1 kpk jest katalogiem zamkniętym i czy obejmuje wszystkie okoliczności w jakich sędzie powinien być wyłączony z mocy prawa?

Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych roszczeń zamiennych. Przepisy dotyczące postępowania nakazowego dają powodowi określone korzyści. Jakie?

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia

Skutkiem przedawnienia jest powstanie po upływie terminu przedawnienia po stronie tego, przeciw komu przysługuje roszczenie, uprawnienia do uchylenia się od jego zaspokojenia. Upływ okresu przedawnienia jest więc z natury rzeczy niekorzystny dla wierzyciela. Dlatego też kodeks cywilny w art. 121 wskazuje na sytuację, w których pomimo upływu czasu nie następuje bieg okresu przedawnienia.

Europejski nakaz zapłaty

Ustawodawstwo UE zmierza w kierunku ułatwienia obrotu transgranicznego – a tym samym ewentualnych postępowań sądowych, które wiążą się z zobowiązaniami transgranicznymi. Art. 505[15] kodeksu postępowania cywilnego wprowadza regulacje wynikające z rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty.

Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?

W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Minimalne wynagrodzenie. Czy można egzekwować alimenty?

Przy egzekucji komorniczej z wynagrodzenia wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości tzw. minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta nie dotyczy jednak egzekucji alimentów.

Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.

Odpowiedzialność za długi dzieci

Rodzice pełnoletniego dłużnika nie odpowiadają za jego zobowiązania. Jeżeli jednak dłużnik nadal mieszka z rodzicami, pewne kłopoty mogą powstać w trakcie egzekucji.

Czy osoby prawne mogą być zwolnione od kosztów sądowych?

Na gruncie przepisów polskiego prawa nie tylko osoby fizyczne mają możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Osoby prawne jak i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi (np. stowarzyszenia zwykłe, spółki jawne) również mogą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu, w którym sprawa się toczy lub ma być dopiero wszczęta.

Wierzyciel może zaskarżyć wniosek dłużnika o podział majątku

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 czerwca 2010 r. stwierdził, że wierzyciel może zaskarżyć zgodny wniosek dłużnika oraz pozostałych uczestników postępowania o podział majątku wspólnego, dział spadku i zniesienie współwłasności, jeżeli w wyniku uwzględnienia tego wniosku przedmioty majątkowe objęte podziałem zostały nabyte przez uczestników niebędących dłużnikami.

REKLAMA