Czym jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki? Jak należy interpretować to sformułowanie?
REKLAMA
REKLAMA
- Załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki w rozumieniu WSA
- Sam fakt skomplikowania sprawy nie jest wystarczający
- Odpowiedzialność pracownika organu administracji publicznej za nieuzasadnioną zwłokę
Załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki w rozumieniu WSA
Odwołując się do stanowiska WSA w Warszawie należy przywołać, że „nawet jeśli postępowanie administracyjne jest szczególnie skomplikowane, to zwłoka organu w załatwieniu sprawy, w terminie określonym w art. 35 k.p.a. – nie jest usprawiedliwiona. Stanowisko takie wynika z utrwalonego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. W sprawie sygn. akt. IV SA 105/00 (LEX 53462) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że: "Zasada sformułowana w art. 6 k.p.a., zgodnie z którą organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa, odnosi się również do ścisłego przestrzegania terminów wyznaczonych do załatwiania spraw określonych w art. 35 i 36 k.p.a. Obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki (art. 35 § 1 k.p.a.) pozostaje także w bezpośrednim związku z dyrektywami zawartymi w art. 7 i 8 k.p.a., zobowiązującymi organy administracji publicznej do stania na straży praworządności i uwzględniania słusznego interesu obywateli a także pogłębiania prowadzonym postępowaniem zaufania obywateli do organów państwa.".
REKLAMA
Sam fakt skomplikowania sprawy nie jest wystarczający
Należy podkreślić, że jeżeli dane postępowanie administracyjne jest szczególnie zawiłe, skomplikowane, złożone etc., to zwłoka w załatwieniu tejże sprawy z przekroczeniem terminu, o którym mowa w przepisach k.p.a., nie jest usprawiedliwiona i uzasadniona.
Odpowiedzialność pracownika organu administracji publicznej za nieuzasadnioną zwłokę
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775) – dalej „k.p.a.” – pracownik organu administracji publicznej podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa, jeżeli z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub prowadził postępowanie dłużej niż było to niezbędne do załatwienia sprawy.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775).
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat