Umowa wekslowa przy podpisywaniu weksla in blanco
REKLAMA
REKLAMA
Weksel właściwy (przez ustawodawcę zwany trasowanym) musi zawierać takie elementy jak polecenie bezwarunkowego zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej, nazwisko osoby, która ma zapłacić, oznaczenie terminu płatności, oznaczenie miejsca płatności oraz nazwisko osoby, na której rzecz zapłata ma być dokonana (remitent). Brak któregoś z powyższych elementów sprawia, że mamy do czynienia z urzędowym blankietem wekslowym – wekslem in blanco.
REKLAMA
Zobacz: Pułapki w umowach
REKLAMA
Weksel in blanco jest najczęściej wekslem własnym tzn. podpisywanym przez wystawcę, którym jest sam dłużnik. Aby weksel in blanco był bezpieczny oprócz podpisu dłużnika musi zawierać co najmniej oznaczenie daty jego wystawienia, oznaczenie remitenta oraz wzmiankę, że pomiędzy stronami została zawarta umowa wekslowa, która określa zasady jego wypełnienia.
Jeśli dłużnik podpisał weksel in blanco i nie umówił się z remitentem jak ma zostać on wypełniony, oznacza to, że w praktyce dłużnik nie będzie miał możliwości udowodnienia przed sądem, iż weksel został uzupełniony niezgodnie z porozumieniem. Dlatego w takiej sytuacji konieczne jest zawarcie umowy wekslowej.
Polecamy: Podatki 2017
Zobacz serwis: Finanse
Elementy umowy wekslowej
Poprawnie zawarta umowa wekslowa zawiera:
- datę zawarcia umowy – data powinna być tożsama z datą wystawienia weksla;
- oznaczenie stron umowy – określenie danych dłużnika i remitenta oraz wskazanie ich pełnomocników, jeżeli są;
- oświadczenia dłużnika, iż przekazuje oznaczonemu remitentowi weksel in blanco;
- określenie sposobu wypełnienia weksla in blanco w przyszłości – wskazanie kwoty do zapłaty, terminu zapłaty;
- opis weksla in blanco, którego dotyczy umowa wekslowa – wskazanie daty i miejsca jego wystawienia, oznaczenie remitenta, wzmianka o zawarciu umowy wekslowej;
- zastrzeżenie, iż po rozliczeniu weksel musi być zwrócony wystawcy (dłużnikowi);
- oświadczenie, iż remitent zgadza się na warunki umowy wekslowej;
- podpisy dłużnika i remitenta.
REKLAMA
Zgodnie z wyrokiem SA w Krakowie z dnia 26 maja 2015 r., I ACa 347/15 „w razie wypełnienia weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem osoba, która wręczyła weksel in blanco odpowiada wekslowo w takich granicach, w jakich odpowiadałby w razie prawidłowego wypełnienia weksla, a w wyniku wypełnienia weksla in blanco częściowo niezgodnie z porozumieniem na niekorzyść osoby na nim podpisanej, osoba ta może stać się zobowiązana wekslowo w granicach, w których tekst weksla odpowiada porozumieniu.”
W sytuacji sądowego sporu zgodnie z wyrokiem SA w Katowicach z dnia 20 maja 2015 r., I ACa 1014/14 „w razie wystawienia weksla in blanco, któremu towarzyszy porozumienie co do przesłanek jego wypełnienia, to na wystawcy spoczywa ciężar wykazania, że weksel uzupełniony został niezgodnie z porozumieniem, remitent natomiast nie musi wykazywać okoliczności przeciwnej.”
Zobacz też: Postępowanie sądowe
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz. U. 2016, poz. 160)
- Wyrok SA w Krakowie z dnia 26 maja 2015 r., I ACa 347/15
- Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 maja 2015 r., I ACa 1014/14
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat