Weksel stanowi skuteczne zabezpieczenie prawidłowego wykonania umowy i jest jedną z form ochrony przed nieuczciwymi kontrahentami.
Czym jest weksel?
Weksel jest papierem wartościowym, z którego wynika bezwarunkowa zapłata określonej sumy pieniężnej na rzecz odbiorcy weksla (remitenta) przez wystawcę weksla (zwanego trasantem) lub przez inną osobę wskazaną w dokumencie (trasat).
Co musi zawierać weksel?
Weksel musi zawierać:
- nazwę,
- bezwarunkowe przyrzeczenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniędzy,
- oznaczenie terminu płatności,
- oznaczenie miejsca płatności,
- nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana,
- oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla.
Ponadto, weksel obowiązkowo powinien być zaopatrzony we własnoręczny podpis wystawcy.
Czytaj: Jak chronić się przed wekslem
Weksel własny czy trasowany?
Przy wekslu własnym wystawca jest głównym dłużnikiem odbiorcy weksla. Zobowiązuje się on sam zapłacić określoną kwotę reminentowi (odbiorcy weksla) w określonym miejscu i określonym czasie. Z kolei przy wekslu trasowanym dłużnikiem głównym jest trasat, który przyjął weksel a dłużnikiem ubocznym wystawca, który odpowiada w razie niewypłacalności dłużnika głównego.
Weksel in blanco to tzw. weksel niezupełny. Brakuje mu przynajmniej jednego ustawowego elementu (najczęściej jest to określona kwota pieniężna). Jednak, aby był ważny musi zawsze zawierać podpis. Ponadto, weksel in blanco można uzupełnić tylko wówczas, gdy umowa, którą zabezpiecza nie zostanie spełniona w terminie.
W jakich sytuacjach żądać weksla?
Weksel, wystawiony w kontraktach handlowych stanowi dodatkowe zabezpieczenie wykonania umowy. Może on zabezpieczać zobowiązanie istniejące, jak i przyszłe. W przypadku niedotrzymania umowy przez kontrahenta, przedsiębiorca ma kilka możliwości dochodzenia swoich praw. Powinien on zacząć od przedstawienia weksla do zapłaty wszystkim zobowiązanych. Jeżeli nikt z dłużników weksla nie wykupi, wtedy należy go oprotestować u notariusza. Gdy i to nie przynosi rezultatu, można dochodzić swoich praw w postępowaniu nakazowym. Uzyskany w ten sposób nakaz zapłaty jest tytułem egzekucyjnym.
Podstawa prawna:
Ustawa z 28.4.1936 r. – Prawo wekslowe (Dz.U. Nr 37, poz. 282 ze zm.).
Zobacz serwis: Umowy