Wystawienie weksla własnego in blanco

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
rozwiń więcej
Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Weksel in blanco. Co warto o nim wiedzieć? / inforCMS
Wekslem in blanco jest dokumentem nieposiadającym wszystkich wymaganych przez prawo wekslowe elementów (klauzul), lecz zawierający przynajmniej podpis wystawcy.

Wystawienie weksla in blanco polega na złożeniu podpisu na blankiecie wekslowym i jego wręczeniu osobie uprawnionej z weksla. Zwykłe łącznie z wystawieniem weksla in blanco sporządza się deklarację wekslową.

Czynność złożenia podpisu na wekslu może być dokonana osobiście lub przez ustanowionego przedstawiciela.

Podpis wystawcy weksla, będącego osobą fizyczną, powinien: być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko wystawcy. Podpis wystawcy nie musi być czytelny. Może przybrać formę znaku graficznego identyfikującego osobę, która ją składa, pod warunkiem, że posiada następujące cechy: jest złożony w formie zwykle używanej przez wystawcę i umożliwia identyfikację wystawcy.

Zobacz: Weksel własny

Niezależnie od powyższych wymogów formalnych zaleca się ponadto:

  • objęcia podpisem również imienia lub imion wystawcy,
  • umieszczenia pod podpisem: adresu zamieszkania, numerów identyfikacyjnych np. dowodu osobistego, PESEL, pieczęci firmowej (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Z punktu widzenia pewności obrotu wekslowego istotne jest, aby podpis wystawcy był czytelny i składał się z imienia i nazwiska. W przeciwnym wypadku uzyskanie nakazu zapłaty z weksla może okazać się niemożliwe (art. 484 § 2 zd. 1 Kodeksu postępowania cywilnego), a bez tego użyteczność weksla ulega zmniejszeniu. Ponadto za celowe należy uznać zamieszczenie obok lub poniżej podpisu dodatkowych danych identyfikacyjnych.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Weksel in blanco podpisany przez osobę fizyczną

Z podpisem wystawcy weksla wiąże się kwestia przedstawicielstwa. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) bądź na oświadczeniu mocodawcy (pełnomocnictwo i prokura).

W imieniu osobowych spółek prawa handlowego (np. spółka jawna, spółka komandytowa) działają wspólnicy. Osoby prawne (np. spółka akcyjna spółka z o.o., spółdzielnia, fundacja) z reguły reprezentowane są przez organ zarządzający (np. zarząd w spółce akcyjnej).

W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (np. osobowe spółki prawa handlowego) podpis składa się z dwóch elementów umieszczonych pod przyrzeczeniem zapłaty. Są to:

  • pieczęć firmowa, którą zastępuje wpisanie pełnej firmy bądź nazwy podmiotu oraz
  • złożony pod nią podpis (y) osoby (osób) umocowanej (ych) do reprezentacji, najczęściej wraz z odciśnięciem pieczęci funkcyjnych.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Weksel in blanco podpisany przez osobę prawną

O ile nazwa lub firma może zostać naniesiona na dokument weksla dowolną techniką (np. nadrukowana) o tyle podpisy osób umocowanych do reprezentacji muszą być własnoręczne. Firma powinna być ujawniona w pełnym brzmieniu lub też skrócie powszechnie używanym w obrocie. Należy poczynić jednak uwagę, że w razie, gdy skrót firmy został ujawniony we właściwym rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej lub rejestrze przedsiębiorców KRS), to przedsiębiorca powinien się posługiwać w obrocie wekslowym wyłącznie takim skrótem (art. 432 § 2 w związku a art. 435 § 4 Kodeksu cywilnego).

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...