Wystawienie weksla własnego in blanco

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
rozwiń więcej
Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Weksel in blanco. Co warto o nim wiedzieć? / inforCMS
Wekslem in blanco jest dokumentem nieposiadającym wszystkich wymaganych przez prawo wekslowe elementów (klauzul), lecz zawierający przynajmniej podpis wystawcy.

Wystawienie weksla in blanco polega na złożeniu podpisu na blankiecie wekslowym i jego wręczeniu osobie uprawnionej z weksla. Zwykłe łącznie z wystawieniem weksla in blanco sporządza się deklarację wekslową.

Czynność złożenia podpisu na wekslu może być dokonana osobiście lub przez ustanowionego przedstawiciela.

Podpis wystawcy weksla, będącego osobą fizyczną, powinien: być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko wystawcy. Podpis wystawcy nie musi być czytelny. Może przybrać formę znaku graficznego identyfikującego osobę, która ją składa, pod warunkiem, że posiada następujące cechy: jest złożony w formie zwykle używanej przez wystawcę i umożliwia identyfikację wystawcy.

Zobacz: Weksel własny

Niezależnie od powyższych wymogów formalnych zaleca się ponadto:

  • objęcia podpisem również imienia lub imion wystawcy,
  • umieszczenia pod podpisem: adresu zamieszkania, numerów identyfikacyjnych np. dowodu osobistego, PESEL, pieczęci firmowej (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Z punktu widzenia pewności obrotu wekslowego istotne jest, aby podpis wystawcy był czytelny i składał się z imienia i nazwiska. W przeciwnym wypadku uzyskanie nakazu zapłaty z weksla może okazać się niemożliwe (art. 484 § 2 zd. 1 Kodeksu postępowania cywilnego), a bez tego użyteczność weksla ulega zmniejszeniu. Ponadto za celowe należy uznać zamieszczenie obok lub poniżej podpisu dodatkowych danych identyfikacyjnych.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Weksel in blanco podpisany przez osobę fizyczną

Z podpisem wystawcy weksla wiąże się kwestia przedstawicielstwa. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) bądź na oświadczeniu mocodawcy (pełnomocnictwo i prokura).

W imieniu osobowych spółek prawa handlowego (np. spółka jawna, spółka komandytowa) działają wspólnicy. Osoby prawne (np. spółka akcyjna spółka z o.o., spółdzielnia, fundacja) z reguły reprezentowane są przez organ zarządzający (np. zarząd w spółce akcyjnej).

W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (np. osobowe spółki prawa handlowego) podpis składa się z dwóch elementów umieszczonych pod przyrzeczeniem zapłaty. Są to:

  • pieczęć firmowa, którą zastępuje wpisanie pełnej firmy bądź nazwy podmiotu oraz
  • złożony pod nią podpis (y) osoby (osób) umocowanej (ych) do reprezentacji, najczęściej wraz z odciśnięciem pieczęci funkcyjnych.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Weksel in blanco podpisany przez osobę prawną

O ile nazwa lub firma może zostać naniesiona na dokument weksla dowolną techniką (np. nadrukowana) o tyle podpisy osób umocowanych do reprezentacji muszą być własnoręczne. Firma powinna być ujawniona w pełnym brzmieniu lub też skrócie powszechnie używanym w obrocie. Należy poczynić jednak uwagę, że w razie, gdy skrót firmy został ujawniony we właściwym rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej lub rejestrze przedsiębiorców KRS), to przedsiębiorca powinien się posługiwać w obrocie wekslowym wyłącznie takim skrótem (art. 432 § 2 w związku a art. 435 § 4 Kodeksu cywilnego).

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...