Weksel własny

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
rozwiń więcej
Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Czym jest weksel własny?
Weksel własny zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej na rzecz lub zlecenie oznaczonej w dokumencie weksla osoby (remitenta). Jest to zatem dwustronny stosunek prawny, w którym wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty na rzecz remitenta.

Wystawienie weksla polega na naniesieniu dowolną techniką na blankiet weksla brakujących elementów treści weksla i złożenie przez wystawcę w przeznaczonym do tego miejscu własnoręcznego podpisu w celu nadania dokumentowi formy wymaganej przez przepisy prawa wekslowego.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Weksel własny

Elementy ustawowe – ich brak w treści weksla z reguły powoduje nieważność weksla.

1. Miejsce wystawienia weksla - jest miejscowość, w której weksel został wystawiony. Oznaczana się ją poprzez wpisanie jej pełnej nazwy.

2. Data wystawienia weksla – jest dniem powstania zobowiązania wekslowego. Najczęściej oznacza się ją wpisując dzień (w formacie dwucyfrowym), miesiąc (słownie) i rok (w formacie czterocyfrowym).

3. Suma wekslowa - określa ona wysokość zobowiązania zawartego w wekslu. Wymagane jest wskazanie zarówno kwoty jak i waluty tego zobowiązania. Sumę wekslową zaleca się wpisać: w 3-cim wierszu – kwotę oznaczając cyframi, a walutę skrótem np. „zł”, oraz w 4-ym wierszu – wskazując słownie zarówno kwotę jak i walutę. W razie, gdy suma wekslowa została oznaczona w sposób odmienny cyframi i słownie, weksel opiewa na sumę niższą.

4. Termin płatności - to dzień, w którym zgodnie z treścią dokumentu weksla ma nastąpić zapłata sumy wekslowej. Najczęściej termin ten wyraża się poprzez wskazanie dnia, miesiąca i roku (tak jak w przypadku daty wystawienia).

5. Przyrzeczenie zapłaty – musi mieć charakter bezwarunkowy (nie może uzależniać zapłaty sumy wekslowej od jakiegokolwiek warunku). Wyraża się je słowami „zapłacę” – jeżeli wystawcą jest jedna osoba, albo „zapłacimy” – jeżeli weksel wystawia kilka osób lub osoba prawna np. spółka akcyjna. Treść przyrzeczenia zapłaty formułuje się poprzez uzupełnienie rdzenia „zapłac.” końcówką fleksyjną „-ę” albo „-imy”.

6. Słowo weksel – jest umieszczone w treści blankietu wekslowego. Przed słowem „weksel” można dopisać oznaczenie wskazujące na jego rodzaj; dla weksla własnego przyjmuje się określenie: „własny”, „sola”, „suchy”.

Zobacz również: Weksel in blanco, czyli sposób na ograniczenie ryzyka

7. Oznaczenie remitenta – remitent jest osobą uprawnioną z weksla (wierzycielem). Po słowie „weksel” (2-gi wiersz) a przed oznaczeniem remitenta (3-ci wiersz) należy wpisać: „na zlecenie” (jeżeli weksel ma być przedmiotem obrotu poprzez indosowanie) albo „tylko” (jeżeli wystawca chce zabronić indosowania). Remitenta oznacza się wpisując przynajmniej jego nazwisko, a w przypadku osób prawnych i innych podmiotów - pełną nazwę lub firmę. Zaleca się także, aby wskazać: imię remitenta oraz dodatkowe dane identyfikacyjne: miejsce zamieszkania lub siedziby, PESEL, nr KRS, REGON.

8. Miejsce płatności – jest miejscowość, w której suma wekslowa ma zostać zapłacona. Zamiast miejsca płatności można wskazać domicyliata (patrz niżej).

9. Podpis wystawcy: musi być własnoręczny, złożony pod treścią weksla i obejmować przynajmniej nazwisko (osoby fizyczne), a w przypadku osób prawnych i innych podmiotów - pełną nazwę lub firmę (może być pieczęć firmowa) oraz podpisy osób umocowanych do ich reprezentacji; zaleca się także, aby podpis: był czytelny oraz obejmował imię wystawcy oraz dodatkowe dane identyfikacyjne: miejsce zamieszkania lub siedziby, PESEL, nr KRS, REGON. 

Zobacz serwis: Umowy

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...