Jak sporządzić umowę o dzieło?
REKLAMA
REKLAMA
Strony umowy
Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.
REKLAMA
Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adres zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL.
Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obok nazwisk należy podać nazwę tej działalności i numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej.
W przypadku spółek konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS spółki.
Opis przedmiotu
Umowa powinna również zawierać dokładny opis zamawianego dzieła. Materiał z jakiego ma być ono stworzone (np. plastik, drewno, żelazo) i technikę jaką ma być wykonane. Innymi słowy umowa ma odpowiadać na pytanie jakie dzieło wykonujący ma zrobić.
Zakres współpracy stron
Strony powinny określić zakres współpracy. Np. jeżeli zamawianym dziełem ma być portret powinno się określić terminy spotkań do pozowania.
Okres umowy
Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.
W umowie należy również określić termin jaki wykonawca ma na sporządzenie dzieła. Termin ten można określić w różny sposób np. do końca miesiąca, do dnia ……., w przeciągu 3 miesięcy.
Wynagrodzenie
Umowa o dzieło jest umową odpłatną. Dlatego koniecznie w umowie trzeba wskazać wysokości wynagrodzenia oraz terminu i sposobu jego zapłaty (np. zapłata nastąpi niezwłocznie po przekazaniu dzieła zamawiającemu na wskazany przez wykonawcę rachunek bankowy……….).
Można również określić zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia.
Koszty dodatkowe i materiały
W umowie trzeba określić kto dostarcza materiały na zamówione dzieło oraz to kto ponosi ich koszt.
Zobowiązania wykonawcy
W umowie warto wymienić również zobowiązania wykonawcy do wykonania dzieła zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, czy o zakazie powierzenia wykonania dzieła innej osobie.
Podpisy
Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.
Wzór umowy o dzieło
Przeczytaj również: Wynagrodzenie w umowie o dzieło?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat