Kodeks cywilny nie przewiduje takiej umowy jak umowa o świadczenie usług. Kodeks reguluje szereg umów, które de facto polegają na świadczeniu usług. Najpopularniejsze umowy tego rodzaju to: umowa o dzieło, umowa zlecenia, umowa agencji, umowa o roboty budowlane.
Wszystkie te umowy zakładają wykonanie pewnych prac przez jedną stronę umowy na rzecz drugiej.
Zobacz serwis: Wzory umów
Umowy w kodeksie cywilnym
Kodeks cywilny w art. 535-921 wymienia szereg umów jakie spotyka się w obrocie prawnym. Umowy te określa się mianem umów nazwanych, gdyż są one właśnie wyszczególnione w kodeksie cywilnym.
Zgodnie natomiast z art. 353(1) k.c. w Polsce obowiązuje swoboda umów. Zgodnie z tą zasadą podmioty prawa cywilnego mogą zawierać umowy o dowolnej treści. Dlatego też katalog umów przewidzianych w kodeksie cywilnym nie jest zamknięty.
Umowa o świadczenie usług
Zgodnie z art. 750 k.c. do umów o świadczenie usług stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
Jeżeli zatem chcemy podpisać umowę o świadczenie usług w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy podobna umowa nie jest uregulowana przez kodeks cywilny. Kodeks reguluje umowę przechowania, umowę przewozu, umowę spedycji, zlecenie.
Jeżeli w kodeksie nie ma umowy podobnej to należy przy formułowaniu umowy o świadczenie usług kierować się przepisami dotyczącymi umowy zlecenia.
Zobacz: Wszystko o umowie zlecenia
Usługi a praca
Umowę o świadczenie usług nie można mylić z umową o pracę. Umowę o pracę reguluje kodeks pracy a cechą charakterystyczną tego stosunku prawnego jest podporządkowanie służbowe pracownika pracodawcy.
Natomiast umowa o świadczenie usług jest umową prawa cywilnego. Dlatego też nie ma mowy tu o podporządkowaniu służbowym. Podmioty umowy o świadczenie usług są niezależne od siebie i równe w prawach.