Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca przewidując, że jedna ze stron umowy zlecenia może umrzeć wprowadził do kodeksu cywilnego przepisy art. 747-748.
REKLAMA
Śmierć zleceniodawcy
W braku odmiennej umowy zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci dającego zlecenie, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych. Oczywiście strony w umowie mogą zawrzeć odmienny zapis. Mogą one stwierdzić, że w wypadku gdy zleceniodawca umrze umowa wygaśnie.
W miejsce zmarłego zleceniodawcy wchodzą jego następcy prawni a więc spadkobiercy.
REKLAMA
Utrata zdolności do czynności prawnych następuje w wyniku orzeczenia sadowego o ubezwłasnowolnieniu. Za osobę ubezwłasnowolnioną działa opiekun (w wypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego) lub kurator (w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego).
Jeżeli jednak strony w umowie postanowią, że zlecenie wygasa na skutek śmierci dającego zlecenie, przyjmujący zlecenie powinien, gdyby z przerwania powierzonych mu czynności mogła wyniknąć szkoda, prowadzić te czynności nadal, dopóki spadkobierca albo przedstawiciel ustawowy dającego zlecenie nie będzie mógł zarządzić inaczej.
Śmierć przyjmującego zlecenie
W braku odmiennej umowy zlecenie wygasa wskutek śmierci przyjmującego zlecenie albo wskutek utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych.
Jak zatem widać odmiennie uregulowana jest sytuacja, w której umiera zleceniobiorca. Wynika to z tego, że zleceniobiorca powinien samemu wykonywać powierzone mu obowiązki. Nie może się posiłkować innymi osobami oraz powierzać innym wykonywania przewidzianych umową zlecenia czynności.
Oczywiście strony w samej umowie mogą odmiennie uregulować kwestię śmierci zleceniobiorcy.
Przyjmujący zlecenie może także utracić zdolność do czynności prawnych. Utrata zdolności do czynności prawnych następuje w wyniku orzeczenia sądu. Przepisy kodeksu cywilnego wyróżniają ubezwłasnowolnienie całkowite (ubezwłasnowolniony nie ma wtedy zdolności do czynności prawnych) oraz ubezwłasnowolnienie częściowe ( ubezwłasnowolniony ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych) Za osobę ubezwłasnowolnioną działa opiekun (w wypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego) lub kurator ( w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA