Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?
REKLAMA
REKLAMA
Każda ze stron umowy może być niezadowolona. Dlatego też każdej z nich przyznaje się prawo do wypowiedzenia umowy. Decyzja o wypowiedzeniu musi być jednak dokładnie przemyślana gdyż wiążą się z nią określone skutki prawne
REKLAMA
Wypowiedzenie
Wypowiedzenia umowy może dokonać każda ze stron umowy. Wypowiedzenie jest czynnością jednostronną oznacza to, że nie jest potrzebna zgoda drugiej strony do jego dokonania. Kodeks cywilny w art. 746 uprawnia obydwie strony umowy zlecenia do wypowiadania umowy z ważnych przyczyn.
Czas wypowiedzenia
Zgodnie z przepisami prawa zarówno przyjmujący zlecenie jak i dający je mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. To znaczy zarówno na początku jej obowiązywania jak i w trakcie. Kodeks cywilny nie nakłada w tym zakresie na strony umowy żadnych ograniczeń. Oczywiście strony mogą w umowie uregulować to inaczej.
Okres wypowiedzenia
Kodeks cywilny nie przewiduje żadnego okresu wypowiedzenia. Można zatem rozwiązać umowę z dnia na dzień i będzie to zgodne z prawem.
Obowiązki dającego zlecenie
Dający zlecenie, co już zostało stwierdzone, może wypowiedzieć umowę zlecenia i może dokonać tego w każdym czasie. Powinien jednak w takiej sytuacji zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.
Powinien również zapłacić przyjmującemu zlecenie odpowiednią część jego wynagrodzenia. Część ta ma odpowiadać wykonanej pracy.
Jeżeli natomiast wypowiedzenie umowy nastąpiło bez ważnej przyczyny to w takiej sytuacji dający zlecenie powinien pokryć nie tylko stosowną część wynagrodzenia ale również naprawić szkodę.
Obowiązki przyjmującego zlecenie
Przyjmujący zlecenie podobnie jak dający zlecenie, może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. W sytuacji gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnej przyczyny wtedy to przyjmujący zlecenie odpowiedzialny jest za pokrycie szkody. Przepisy te dotyczą jednak tylko odpłatnego zlecenia.
Każda ze stron może wypowiedzieć umowę. Jednak strony nie mogą z góry zrzec się uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat