REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedawca energii lub gazu wypowiada umowę - co robić?

Sprzedawca energii lub gazu wypowiada umowę - co robić?
Sprzedawca energii lub gazu wypowiada umowę - co robić?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co dzieje się po otrzymaniu wypowiedzenia umowy na sprzedaż energii lub gazu? Jak wybrać nowego sprzedawcę?

Sprzedawca wypowiedział umowę na sprzedaż energii lub gazu? Bezczynność niewskazana

Część spółek obrotu nie sprosta rosnącym cenom energii elektrycznej oraz gazu – niektóre zamkną działalność, inne wycofają się z obowiązujących kontraktów. Co dzieje się po otrzymaniu wypowiedzenia umowy na tego typu usługi? Dlaczego klient powinien niezwłocznie podpisać umowę z nowym sprzedawcą?

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące ceny energii i gazu negatywnie wpływają nie tylko na portfele Polaków, ale także na działalność niektórych spółek obrotu. Mniejsi sprzedawcy, nieposiadający stabilnej pozycji na rynku i odpowiednich narzędzi do zarządzania zakupem energii oraz gazu na giełdzie, znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. Na rynku już dochodzi do pierwszych ogłoszeń o likwidacji działalności, a to jeszcze nie koniec podwyżek.

- Kłopoty sprzedawcy energii oznaczają często nieprzyjemności także dla klienta, zwłaszcza gdy prowadzi firmę, której działalność zależy w dużej mierze od nieprzerwanych dostaw gazu oraz stabilnych kosztów energii – mówi Łukasz Pawłowski, menadżer sprzedaży ds. MŚP w Axpo Polska.

Czym skutkuje wypowiedzenie umowy przez spółkę obrotu?

REKLAMA

Po rozwiązaniu kontraktu przez dotychczasowego sprzedawcę, umowa klienta może być przekazana w formie cesji do innego sprzedawcy. Często wymaga to zgody klienta, chyba że już wcześniej udzielił takiej zgody w podpisanej umowie. Zazwyczaj jednak utrata sprzedawcy skutkuje pozostaniem bez usługodawcy, a koniec współpracy następuje z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jest to czas, w którym należy znaleźć nowego sprzedawcę. W przeciwnym razie skutki mogą być bardzo uciążliwe.

- W przypadku rozwiązania umowy na zakup energii konsekwencje związane są ze wzrostem miesięcznych rachunków. Klient, który nie ma podpisanej umowy, co prawda nie musi obawiać się odłączenia prądu, ale jego rozliczenia będą dokonywane na podstawie tzw. taryfy rezerwowej, której kwota jest zwykle wyższa niż cena ustalona na podstawie umowy. Dzieje się tak, ponieważ taryfa rezerwowa jest określana z odpowiednim zapasem przez spółki obrotu, by w razie wzrostu cen na rynku, nie były one stratne. Oznacza to, że końcowe rachunki za energię dla klientów mogą być wyższe niż w przypadku zawarcia umowy z nowym sprzedawcą – dodaje Łukasz Pawłowski z Axpo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze poważniejsze skutki ma niepodpisanie nowej umowy ze sprzedawcą gazu. Gdy kontrakt dobiegnie końca, dostawy gazu natychmiast zostaną przerwane, a licznik zdemontowany. Brak dostaw będzie szczególnie dotkliwy w firmach, które w swojej działalności opierają się na zużyciu gazu, a także ze względu na trwający okres grzewczy. Ponadto ponowne założenie licznika będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Jak wybrać nowego sprzedawcę energii lub gazu?

Dynamiczna sytuacja na rynku energii przypomina tą, z którą mieliśmy do czynienia w 2018 r. Wtedy również wiele spółek obrotu zakończyło działalność lub dokonało cesji umów. Szukając nowego sprzedawcy warto sprawdzić, jak w tamtej sytuacji zachowały się poszczególne firmy. Jeżeli podczas poprzednich wahań rynkowych nie ucierpieli klienci danej spółki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że także tym razem właściwie ocenią ryzyka i odpowiednio nimi zarządzą.

- We wszystkich firmach – w większym lub mniejszym stopniu – rachunki za energię lub gaz stanowią sporą część wydatków. Dlatego oprócz konieczności przeczytania umowy ze zrozumieniem i zapoznania się z opiniami dotychczasowych klientów, bardzo ważne jest także ustalenie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie istotne w obecnych realiach, gdy ceny na giełdach rosną w całej Europie, a na horyzoncie nie widać możliwości równie gwałtownych ich spadków. Otrzymanie wypowiedzenia umowy może być zatem dobrym momentem na bardziej dokładne zapoznanie się z ofertą spółek obrotu, które specjalizują się w kontraktach dla firm i właściwie podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązanie – dodaje Łukasz Pawłowski z Axpo.

Kiedy jeszcze sprzedawca energii lub gazu może wypowiedzieć umowę?

Klient może otrzymać informację o zaprzestaniu świadczenia usług przez spółkę obrotu także w innych sytuacjach:

  • Zaległości w płatnościach – jeżeli klient uporczywie odmawia uregulowania zaległych płatności i nie zgadza się na żadne rozwiązania, np. na rozłożenie należności na raty, sprzedawca ma prawo rozwiązać umowę zgodnie z jej zapisami;
  • Wypowiedzenie bez powodu – zdarzają się tak skonstruowane umowy, które umożliwiają sprzedawcy zakończenie świadczenia usług bez konkretnego powodu. Dokładne zapoznanie się z zapisami umowy na zakup energii i gazu jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa dostaw i kosztów.

Wypowiedzenie umowy może także złożyć sam klient. W każdym z tych przypadków nie należy jednak zwlekać z podpisaniem kontraktu z nowym sprzedawcą. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą ofertę – zwłaszcza podczas niepewnej sytuacji na rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA