Vademecum umowy o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Piszemy umowę o dzieło
Zawarcie dobrej umowy, możliwość rozpoznania zagrożeń i niekorzystnych dla nas postanowień to sztuka, którą trudno przecenić. Warto pamiętać m.in. o precyzyjnym określeniu stron. Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL. Precyzyjne określenie stron dotyczy również sytuacji, w których jedną ze stron jest osoba prawna. O czym jeszcze pamiętać przy zawieraniu umowy o dzieło?
REKLAMA
Zobacz: Jak krok po kroku przygotować umowę o dzieło?
Niemniej ważne oprócz określenia stron umowy jest także określenie jej przedmiotu. Jak tego dokonać?
Zobacz: Jak sporządzić umowę o dzieło?
Zobacz: Czym jest umowa o dzieło?
Reklamacja z umowy o dzieło
Umowa o dzieło jest bardzo często wykorzystywana przy świadczeniu usług. Umowę o dzieło zawieramy z mechanikiem, który ma naprawiać nam samochód, jak również z szewcem, który naprawia nam obuwie, czy też z krawcem, który szyje nam garnitur.
Zobacz: Czy warto zawierać umowę z mechanikiem?
Bardzo częstym problemem, który wiąże się z umową o dzieło jest odpowiedź na pytanie jak postępować w przypadku wadliwego dzieła. Jak dokonać reklamacji wadliwie wykonanej usługi? Odpowiedź na takie pytanie będzie zależeć z jakiego rodzaju dziełem mamy do czynienia, a także kim jest zamawiający. W zależności od tego uprawnienia zamawiającego będą wypływać z Kodeksu cywilnego lub też z ustawy o sprzedaży konsumenckiej.
Zobacz: Jakie są podstawy do reklamacji w umowie o dzieło?
Zobacz: Źle wykonane dzieło. Czy można żądać poprawek?
Zobacz: Jak odpowiada wykonawca za wadliwie wykonaną umowę o dzieło?
Warto pamiętać również o tym, że przed wadami wykonanego dzieła można odpowiednio zabezpieczyć się już przy zawieraniu umowy.
Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed wadami wykonanego dzieła?
Umowa o dzieło, o pracę, umowa zlecenia
W niektórych sytuacjach umowa o dzieło będzie wykorzystywana zamiennie z umową zlecenia, jak również niekiedy zamiast umowy o pracę.
Zobacz: Czym umowa o dzieło różni się od umowy o pracę?
Zobacz: Komu opłaca się umowa o dzieło?
Zobacz: Umowa zlecenia a umowa o dzieło?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA