Vademecum: umowy w usługach
REKLAMA
REKLAMA
Dzieło czy zlecenie
Gros usług jakie świadczą przedsiębiorcy odbywa się na podstawie umowy o dzieło lub też umowy zlecenia. Czym różnią się te dwie umowy? Kiedy należy zawierać umowę o dzieło a kiedy umowę zlecenia? O tym przeczytasz tutaj:
REKLAMA
Zobacz: Czym jest umowa o dzieło?
Zobacz: Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?
Niezależnie od różnic dzielących te dwie umowy ich zawieranie opiera się na tych samych zasadach. Dobrze skonstruowana umowa powinna w sposób wyraźny określać jej strony, a także treść zobowiązań obydwu stron. O czym jeszcze należy pamiętać przy zawieraniu umów?
Zobacz: Jak krok po kroku przygotować umowę o dzieło?
Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?
Zobacz: Jak sporządzić umowę o zaprojektowanie i wykonanie mebli?
Wynagrodzenie za dzieło
Konstruując umowę ważnym elementem będzie określenie odpowiednie wynagrodzenia wykonawcy. Wynagrodzenie w wypadku umowy o dzieło może być określone w różny sposób. Dwie zasadnicze postacie to wynagrodzenie ryczałtowe i wynagrodzenie kosztorysowe. Czy jednak w treści umowy można pominąć kwestię wynagrodzenia?
Zobacz: Zapłata przy umowie o dzieło
Zawieranie umowy zlecenia?
W jakich sytuacjach powinniśmy zawierać umowę zlecenia? Czym się ona charakteryzuje? Czy wykonanie zlecenia zawsze musi być odpłatne i czy istnieje obowiązek osobistego wykonania jej przez zleceniobiorcę?
Zobacz: Wszystko o umowie zlecenia
W określonych sytuacjach zarówno od umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło będzie można odstąpić. Jakie warunki trzeba spełnić w takiej sytuacji? Co trzeba zrobić, aby odstąpienie od umowy było skuteczne?
Zobacz: Odstąpienie od umowy o dzieło
Zobacz: Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?
Wadliwe usługi
Ważne jest również, by wiedzieć jak należy się zachować i jakie są nasze prawa w przypadku wadliwego wykonania usługi. Jakie uprawnienia daje w takiej sytuacji umowa zlecenia, a jakie umowa o dzieło?
Zobacz: Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana
Jakie uprawnienia będzie miał usługobiorca, który zawarł z usługodawcą umowę o dzieło? Jak wygląda reklamacja na podstawie takiej umowy?
Zobacz: Jakie są podstawy do reklamacji w umowie o dzieło?
Osobną kwestią jest pytanie, czy można zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami odpowiednio kształtując treść umowy.
Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed wadami wykonanego dzieła?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat