Jaka umowa przy remoncie?
REKLAMA
REKLAMA
Remont
Dla wielu Polaków lato to czas wzmożonych prac remontowych. W czasach kiedy dobry fachowiec jest na wagę złota warto zabezpieczyć się odpowiednią umową. W takim przypadku będziemy zawierać umowę o roboty budowlane. Wynika to z treści art. 658 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przepisy dotyczące tej umowy stosuje się odpowiednio przy wykonywaniu remontu budynków.
REKLAMA
Na podstawie umowy o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Umowa o roboty budowlane jest umową odpłatną, a jej cecha charakterystyczna, podobnie jak w umowie o dzieło, jest osiągnięcie określonego w umowie rezultatu.
Piszemy umowę
Zawierając umowę warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą jest dokładne określenie stron umowy.
POBIERZ WZÓR: Umowa o wykonanie usług remontowych
Następnym krokiem powinno być dokładne określenie zakresu obowiązków wykonawcy remontu.
Wykonawca zobowiązuje się przeprowadzić następujące prace remontowe:
- gładzie gipsowe we wszystkich pomieszczeniach na parterze budynku,
- malowanie pomieszczeń w całym budynku,
- ułożenie glazury i terrakoty w łazience na I piętrze (zgodnie z załączonym planem)
- instalację nowych drzwi wejściowych
Jeżeli fachowiec określił termin w jakim powinien tego dokonać, warto taki termin zawrzeć w treści umowy.
Dodatkowe postanowienia
Oprócz tego powinniśmy jeszcze zastanowić się nad dodatkowymi postanowienia, które mogą zdopingować wykonawcę w terminowym i prawidłowym wykonaniu zleconych prac. Jednym z rozwiązań jest zastrzeżenie kary umownej.
Zobacz serwis: Usługi
W sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, będzie on musiał zapłacić karę umowną niezależnie od tego, czy zamawiający dzieło (w tym wypadku remont) poniósł wskutek tego szkodę. Jest jednak jedno ale.
Zastrzeżenie kary umownej w tzw. „kodeksowej” postaci będzie miało ten skutek, iż w przypadku szkód poniesionych przez zamawiającego dzieło dochodzenie odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej kary umownej nie będzie możliwe.
Co prawda nie zawsze kara umowna będzie wywoływała taki skutek, ale na pełną odpowiedzialność musi już wyrazić zgodę sam przedsiębiorca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat