Czy określenie stron umowy o dzieło ma znaczenie?
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o dzieło
REKLAMA
Zasada swobody umów, określona w Kodeksie cywilnym, daje nam możliwość swobodnego kształtowania treści stosunku prawnego, jakim jest umowa. Oznacza to, że sporządzając umowę nie będziemy musieli sztywno trzymać się zapisów kodeksu.
Ale uwaga. Dowolnie układając umowny stosunek prawny, możemy przedobrzyć i np. zamiast umowy o dzieło, zawrzemy umowę zlecenia. Wszystko bowiem będzie zależało od kwalifikacja danej umowy, zgodnie z jej treścią. Z treści tej umowy będzie zatem wywodzone, co jest objęte zgodnym zamiarem stron albo jak oświadczenie woli jednej strony zrozumiała druga, zachowując należytą staranność.
Sam tytuł umowy nie ma bowiem wielkiego znaczenia. Podstawą kwalifikacji danej umowy, jako konkretnego typu, jest jej treść. Zatem może zdarzyć się tak, że umowa nazwana w tytule umową o dzieło, będzie w rzeczywistości umową zlecenia.
Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług
Określenie stron umowy
Podstawową kwestią, jaką będzie trzeba określić przy sporządzaniu umowy będzie oznaczenie stron. Oczywiście można dokonać tego dowolnie, jednak warto skorzystać z terminologii, jaką oferuje Kodeks cywilny.
Może mieć to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy kwalifikacji umowy będzie dokonywał sąd. Ustalenia czy doszło do zawarcia umowy o dzieło, czy np. zlecenia dokona on bowiem nie na podstawie tytułu umowy, ale jej treści. W takim przypadku posługiwanie się terminologią odpowiadającą umowie o dzieło może być istotnym argumentem za tym, iż doszło do zawarcia umowy o dzieło.
Zgodnie z terminologią Kodeksu cywilnego stronami umowy o dzieło jest Przyjmujący zamówienie oraz Zamawiający.
Kiedy zlecenie, kiedy dzieło
W praktyce umowa o dzieło a umowa zlecenia jest trudna do rozróżnienia. W praktyce ma ono jednak istotne znaczenie zwłaszcza z tego względu, iż obie umowy podlegają odrębnym reżimom prawnym i obie inaczej określają prawa i obowiązki stron.
Wykonanie i wykonywanie
REKLAMA
Podstawowa różnica obydwu umów sprowadza się do tego, iż jedna zobowiązuje do wykonania, zaś druga do wykonywania. Innymi słowy w umowie o dzieło Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do określonego rezultatu (wykonania), natomiast przy umowie zlecenia Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do starannego działania (czyli wykonywania).
Skutki kwalifikacji danej umowy jako zlecenia lub dzieła są zatem zasadnicze. Przy umowie o dzieło Zamawiającemu będą przysługiwały roszczenia, jeżeli Przyjmujący zamówienie nie wykona dzieła. Inaczej będzie przy umowie zlecenia, gdzie roszczenia będzie można oprzeć jedynie na zarzucie braku należytej staranności (a nie na samym fakcie, że dana czynność nie została wykonana).
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat