Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło
REKLAMA
To jakimi prawami będzie dysponował usługobiorca zależy w głównej mierze od tego, jaka umowa łączy go z przedsiębiorcą świadczącym usługi. Przeważnie jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenia. W przypadku umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane w przepisach stosuje się odpowiednio normy dotyczącego tego drugiego typu umów (art. 750 Kodeksu cywilnego).
Różnica między umową zlecenia a o dzieło
Między wskazanymi typami umów zachodzą zasadnicze różnice. Umowa zlecenia jest tzw. umową starannego działania. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie nie zobowiązuje się do konkretnego rezultatu, ale jedynie do tego, iż starannie wykona daną czynność.
Z kolei umowa o dzieło to tzw. umowa rezultatu, w której liczy się przede wszystkim to, czy zamówione dzieło zostanie wykonane.
Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług
REKLAMA
Obie umowy stosuje się w zależności od rodzaju usługi. Jeżeli dana usługa będzie polegać na wykonaniu pracy, nie na osiągnięciu określonego rezultatu, wtedy też będziemy mieli do czynienia z umową zlecenia. W przeciwnym razie będzie to umowa o dzieło.
Adwokat reprezentuje klienta na podstawie umowy zlecenia. Nie zobowiązuje się do konkretnego rezultatu (np. uniewinnienia w procesie karnym) a do reprezentacji z należytą starannością. Z kolei przedsiębiorca montujący okna będzie dokonywał tego na podstawie umowy o dzieło.
W tym miejscu warto wspomnieć, iż sam tytuł umowy nie jest wiążący przy jej klasyfikowaniu. Umowa o dzieło, choć formalnie nazwana umową zlecenia, nadal pozostaje umową o dzieło jeżeli wynika z niej zobowiązanie rezultatu.
POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia
Należyta staranność przy zleceniu
REKLAMA
Takie rozróżnienie na poszczególne typy umów ma szczególne znaczenie, gdyż uprawnienia są różne w zależności od tego, czy podstawą danego stosunku prawnego jest umowa o dzieło czy umowa zlecenia. W tym pierwszym przypadku przyjmujący zamówienie odpowiada za prawidłowe wykonanie dzieła (czyli prawidłowy rezultat końcowy), natomiast w drugiej sytuacji zleceniobiorca odpowiada jedynie za brak należytej staranności.
Adwokat działający na podstawie zlecenia nie będzie ponosił odpowiedzialności w przypadku skazania swojego klienta, jeżeli działał z należytą starannością. Przedsiębiorca montujący okna, działając na podstawie umowy o dzieło, będzie odpowiadał za wadliwe zamontowanie okien. Nie ma możliwości obrony bez względu, czy zachował należytą staranność.
Jakie roszczenia przy umowie o dzieło?
W przypadku umowy o dzieło zamawiający w przypadku wadliwego wykonania ma możliwość domagać się usunięcia wad. W tym celu wyznacza wykonawcy odpowiedni termin z zastrzeżenie, że po jego bezskutecznym upływie może odmówić przyjęcia naprawy.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Jeżeli wykonawca wad nie usunie, wtedy też zamawiający może od umowy ustąpić, jeżeli wady są istotne. Jeżeli istotne nie są może domagać się odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia, jakie musi zapłacić.
Oprócz tego zamawiający ma jeszcze możliwość kontroli w trakcie wykonania umowy. Zgodnie z art. 635 Kodeksu cywilnego jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończenie tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
Oprócz tego może on również wzywać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania dzieła, jeżeli dotychczasowy jest wadliwy (art. 636 Kodeksu cywilnego).
Jan zawarł umowę o montaż dachu. W trakcie wykonywania umowy zauważył, że wykonawca nie używa materiałów ocieplających. Na podstawie art. 636 KC Jan wezwał go do zmiany sposobu wykonania, z zastrzeżeniem że po upływie terminu wyznaczonego odstąpi od umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat