Jak odpowiada wykonawca za wadliwie wykonaną umowę o dzieło?
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło
REKLAMA
To, jakie przepisy będą miały zastosowanie do zawartej umowy o dzieło, zależy od tego kto i w jakim celu zamawia dzieło.
Jeżeli dzieło, będące rzeczą ruchomą, zamawia osoba fizyczna, w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodowa, stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej. Stanowi o tym wyraźnie przepis art. 6271 Kodeksu cywilnego.
REKLAMA
Zatem do konsumenckiej umowy o dzieło stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 141, poz. 1176, ze zm.). W innych przypadkach stosuje się odpowiedzialność wykonawcy z Kodeksu cywilnego o umowie o dzieło (art. 627-646).
To powoduje, że wszystkie prawa i obowiązki wykonawców i konsumentów, związane z zawieraniem i wykonywaniem umów o dzieło, których rezultatem jest rzecz ruchoma, są dokładnie takie same jak prawa i obowiązki sprzedawców i konsumentów, związane z zawieraniem i wykonywaniem umów sprzedaży.
Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży
Definicja umowy o dzieło
Z umową o dzieło mamy do czynienia wtedy, gdy przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Stronami takiej umowy są z jednej strony zamawiający, a z drugiej przyjmujący zamówienie, zwany też wykonawcą.
W świetle przepisów ustawy o sprzedaży konsumenckiej przyjmujący zamówienie odpowiada wobec zamawiającego, jeżeli dzieło w chwili jego wydania jest niezgodne z umową.
Wówczas konsument, jako zamawiający, może żądać:
1. doprowadzenia dzieła do stanu zgodnego z umową przez:
a) nieodpłatną naprawę albo
b) wymianę dzieła na nowe,
2. a następnie ma prawo domagać się:
a) stosownego obniżenia ceny albo
b) odstąpić od umowy.
Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie będzie uzależniona od okoliczności sprawy.
Utrata uprawnień
Konsument traci uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy o sprzedaży konsumenckiej, jeżeli przed upływem 2 miesięcy od stwierdzenia niezgodności dzieła z umowa nie zawiadomi o tym przyjmującego zamówienie. Przyjmujący zamówienie odpowiada za niezgodność dzieła z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem 2 lat od wydania tego dzieła zamawiającemu konsumentowi.
Zobacz również serwis: Prawa konsumenta?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat