Czy zastrzeganie kary umownej przy remoncie się opłaca?
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło
REKLAMA
Zastrzeżenie kary umownej przy zawieraniu umowy z firmą remontową może być dobrym sposobem na zdopingowanie wykonawcy. W sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, będzie on musiał zapłacić karę umowną niezależnie od tego, czy zamawiający dzieło (w tym wypadku remont) poniósł wskutek tego szkodę. Jest jednak jedno ale.
Zastrzeżenie kary umownej w tzw. „kodeksowej” postaci będzie miało ten skutek, iż w przypadku szkód poniesionych przez zamawiającego dzieło dochodzenie odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej kary umownej nie będzie możliwe.
Co prawda nie zawsze kara umowna będzie wywoływała taki skutek, ale na pełną odpowiedzialność musi już wyrazić zgodę sam przedsiębiorca.
Zobacz również: Wzory umów
Dyscyplinowanie wykonawcy remontu
Innymi słowy zastrzegając karę umowną w czystej postaci z jednej strony dyscyplinujemy wykonawcę, uniezależniając jego finansową odpowiedzialność od wyrządzonych szkód. Z drugiej jednak, jeżeli szkody jakieś poniesiemy, w przypadku braku odmiennego postanowienia w umowie, odszkodowanie będzie ograniczone jedynie do zastrzeżonej wysokości kary.
Kara umowna może być zastrzegana jedynie do zobowiązań niepieniężnych.
W takiej sytuacji należy zatem porównać proponowaną wysokość kary umownej, jaka ma być zastrzeżona w umowie, z wartością całej umowy i możliwymi szkodami wyrządzonymi przez przedsiębiorcę w razie nieprawidłowego wykonania lub niewykonania umowy w ogóle.
Zobacz również serwis: Umowy dotyczące usług
Modyfikacja kary umownej
Bez obaw można z kolei podchodzić do kary umownej, jeżeli druga strona godzi się na zastrzeżenie jej w postaci zmodyfikowanej, tzn. bez ograniczenia odpowiedzialności za szkody wyrządzone w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Taka możliwość jest przewidziana w art. 484 ust. 1 Kodeksu cywilnego.
POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat