Co zrobić, aby odstąpienie od umowy było skuteczne?

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Jak odstąpić od umowy? / inforCMS
Odstąpić od umowy zawartej prze internet należy w ciągu 10 dni. Wystarczy przed upływem tego okresu wysłać oświadczenie woli. Oprócz tego konsument musi zwrócić sprzedawcy towar, a ten musi oddać kupującemu pieniądze.

W przypadku umów zawieranych na odległość, czyli m.in. za pomocą telefonu, internetu, katalogu, konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu zakupionego towaru. Trzeba mieć jednak na uwadze to, w jaki sposób to zrobimy.

Termin

Odstąpienie od umowy nie wymaga żadnego uzasadnienia, można wykonać to prawo bez podawania żadnej przyczyny. Istotne jest raczej w jaki terminie to zrobimy. Mamy 10 dni na odstąpienie od umowy. Termin ten liczy się w przypadku, gdy nabywamy jakaś rzecz od momentu jej odebrania, a w przypadku umowy dotyczącej świadczenia usługi – od momentu od dnia jej zawarcia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy konsument nie został poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy na piśmie.

Forma

W wielu przypadkach konsumenci chcąc zrezygnować z zakupu wybierają najprostszą i najszybszą formę komunikacji, np. dzwonią do sprzedawcy, z którym zawarli umowę. Forma ustna jest dość kontrowersyjna. Po pierwsze trudniej jest ją udowodnić w przypadku sporu z przedsiębiorcą jest, a po drugie przepisy wskazują na „wysłanie oświadczenia” konsumenta. Dlatego też lepiej jest wysłać pismo (może być to list polecony za potwierdzeniem odbioru), w którym wskazujemy, że odstępujemy od umowy.

Odstępuję od umowy zawartej w dniu 02.10.2008 roku dotyczącej zakupu odkurzacza marki X, model XYZ. Jednocześnie zwracam odkurzacz w stanie nie zmienionym i wysyłam w związku z tym paczkę na adres siedziby firmy.

Zwrot rzeczy

Umowę, którą zawarł kupujący ze sprzedawcą - po odstąpieniu od niej - uważa się za niezawartą. Konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań, pod warunkiem, że zwróci produkt w stanie niezmienionym. Zmiany mogą być wywołane jedynie czynnościami w zakresie zwykłego zarządu. Dopuszczalne jest więc rozpakowanie i sprawdzenie towaru.

To co strony nawzajem sobie świadczyły musi zostać zwrócone. Powinno to nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w terminie 14 dni. Jeżeli kupujący przed otrzymaniem towaru dokonał przedpłat, to należą mu się od nich odsetki ustawowe od daty ich dokonania.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy z serwisem internetowym

Kto płaci za przesyłkę

W przypadku odesłania towaru paczką pozostaje nierozstrzygnięta kwestia zapłaty za nią. Regulacje ustawowe nie precyzuję tego zagadnienia. Można więc odwołać się do dyrektywy unijnej, która stanowi, że konsument nie może ponosić żadnych kosztów odstąpienia oprócz bezpośrednich kosztów zwrotu towarów. Oznacza to, że to kupujący może zostać zmuszony do poniesienia opłat związanych z przesyłką.?

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...