Pobieraczek ukarany przez sąd
REKLAMA
REKLAMA
Pobieraczek
Serwis Pobieraczek.pl swego czasu wywołał spore kontrowersje wśród internautów. Wszystko z uwagi na liczne wezwania do zapłaty, które zaczęły spływać do użytkowników sieci po rejestracji na witrynie.
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy, aby skorzystać z usług portalu Pobieraczek.pl internauci musieli się zarejestrować. Reklamy witryny kusiły ofertą 10 dni pobierania za darmo oraz stwierdzeniem, że usługa nic nie kosztuje. W rzeczywistości okazało się, że poprzez akceptację regulaminu użytkownik już od pierwszego dnia wiązał się odpłatną umową z serwisem.
Po licznych skargach konsumentów do akcji wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W marcu 2010 r. Prezes Urzędu wydała decyzję, w której uznała praktykę właścicieli serwisu za nieuczciwą i wprowadzającą w błąd. W decyzji stwierdzono, iż działania portalu wywoływały mylne wrażenie u konsumentów, iż usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od zawarcia umowy. Gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd, ich decyzja o wiązaniu się umową z portalem mogłaby być inna. Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu, czyli Eller Service spółka cywilna, naruszyli zbiorowe interesy konsumentów. Kara okazała się surowa – prawie 240 tys. zł.
Odwołanie Pobieraczka
Od decyzji UOKiKu odwołali się ukarani wspólnicy. Sprawę miał rozstrzygnąć Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja zapadła dopiero 27 lutego 2012 r. i potwierdziła w całości decyzję Prezesa Urzędu. Zdaniem SOKiK działanie Pobieraczka miało charakter umyślny, dlatego wysokość kary finansowej, którą nałożył Urząd była prawidłowa.
Orzecznie Sądu nie jest prawomocne. Wspólnicy będą mogli odwołać się jeszcze do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Zobacz serwis: Konsument w sądzie
To nie koniec sagi Pobieraczka
Jak czytamy w komunikacie Urzędu to jeszcze nie koniec historii Pobieraczka. Obecnie UOKiK prowadzi kolejne postępowanie przeciwko właścicielom witryny. Chodzi o przypadki, w których to w pisma do internautów, sugerowali oni, iż podawanie fałszywych danych w formularzach rejestracji oznacza popełnienie przestępstwo. Grozili również obciążeniem kosztami postępowania windykacyjnego.
Co to oznacza dla internautów?
Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów chociaż ucieszy internautów, to nie ma wpływu na ich indywidualne spory z witryną. Każdy użytkownik sieci w swoim zakresie powinien podjąć niezbędne czynności, m.in. odstąpić od umowy z portalem.
Zobacz: Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?
Na podstawie: uokik.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat