Czy można zrezygnować z reklam przesyłanych na maila?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest informacja handlowa?
Wiążąc się umową czy to z operator telekomunikacyjnym, zakładając konto mailowe, czy też korzystając z innych usług, które mogą być świadczone drogą elektroniczną często jesteśmy proszeni o wyrażenie zgody na przesyłanie informacji handlowej. Czy jednak dokładnie jest taka informacja handlowa?
REKLAMA
Zgodnie z art. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną informacją handlową jest każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy. Jest to definicja prawna, która w skrócie oznacza przekaz reklamowy.
Zobacz serwis: Konsument w sieci
Niezamówiona informacja jest zabroniona
Reguły dotyczące tak zdefiniowanej informacji zostały określone w dalszej części wyżej wskazanej ustawy. Należy wiedzieć, że zgodnie z art. 10 ustawy dozwolone jest wysyłanie tylko takiej informacji, co do której wyraził zgodę usługobiorca (np. posiadacz konta mailowego).
Wysyłanie informacji co do której usługobiorca nie wyraził zgodę stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.
Tak określona informacja handlowa powinna być wyraźnie wyodrębniona, jak również oznaczona w sposób nie budzący wątpliwości. Powinna także zawierać oznaczenie podmiotu, na którego zlecenie jest ona rozpowszechniana oraz jego adresy elektroniczne. Również wyraźny opis form działalności promocyjnej, w szczególności obniżek cen, nieodpłatnych świadczeń pieniężnych lub rzeczowych i innych korzyści związanych z promowanym towarem, usługą lub wizerunkiem. Oprócz tego informacja powinna zawierać także wszelkie informacje, które mogą mieć wpływ na określenie zakresu odpowiedzialności stron.
Zobacz: Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?
Można wycofać zgodę?
Jak zostało to już stwierdzone wyżej przesyłanie takiej informacji zależy tylko i wyłącznie od naszej zgody. Co jednak potem?
X, przy zawieraniu umowy z bankiem, wyraził zgodę na przesyłanie informacji handlowej na jego skrzynkę mailową. Od tego czasu na jego adres trafiają reklamy przedstawiające ofertę banku. Czy X może zrezygnować z tej informacji handlowej?
Przedstawiony w przykładzie problem jest dość powszechnie zadawany pytanie przez konsumentów. W większości wzorców umów przedsiębiorcy zawierają klauzule w których można wyrazić zgodę na odbiór informacji handlowej. Zgoda na to zależy wyłącznie od nas i nie ma możliwości, by od takiej zgody przedsiębiorca uzależniał zawarcie umowy. Co istotne zgoda taka może być również w każdym czasie odwołana. Należy jedynie poinformować o tym na piśmie usługodawcę lub też przekazać mu swoją decyzję za pomocą formularzy, które można znaleźć na jego stronach internetowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat